Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Maciej Staręga i Dominik Bury odpadli w półfinale sprintu drużynowego

Maciej Staręga i Dominik Bury nie awansowali do finału sprintu drużynowego techniką dowolną w biegach narciarskich na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Nasza drużyna osiągnęła 12. czas półfinałów. W finale najlepsi okazali się Norwegowie. Pozostałe miejsce na podium zajęli Olimpijczycy z Rosji i Francuzi.

Maciej Staręga i Dominik Bury nie awansowali do finału sprintu drużynowego techniką dowolną w biegach narciarskich na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Nasza drużyna osiągnęła 12. czas półfinałów. W finale najlepsi okazali się Norwegowie. Pozostałe miejsce na podium zajęli Olimpijczycy z Rosji i Francuzi.

Z każdego półfinału bezpośrednio awansowały dwie najlepsze ekipy, a stawkę finalistów uzupełniło sześć par z najlepszymi czasami.

Bardzo mocno rozpoczął Maurice Manificat i Francuzi prowadzili na pierwszej zmianie z przewagą 3,6 s nad Amerykanami, którzy przyprowadzili do strefy zmian pozostałe drużyny. Bury dobiegł na szóstym miejscu.

Francuzi odjechali rywalom, a Staręga starał się trzymać wicemistrza olimpijskiego w sprincie indywidualnym - Włocha Federico Pellegrino. "Trójkolorowym" nie udało się utrzymać kilkunastometrowej przewagi i na czele uformowała się siedmioosobowa grupa. Bury wyprzedził Kanadyjczyka i awansował na szóste miejsce.

Reklama

Stawka rozerwała się na podbiegu. Amerykanie, Francuzi i Norwegowie odjechali rywalom. Za ich plecami świetnie radził sobie Bury, który wyprowadził nasz zespół na czwarte miejsce. Staręga nie sprostał jednak utytułowanym rywalom i dotarł na metę siódmy ze stratą 17,9 s do Norwegów, którzy na finiszu wyprzedzili Francuzów i Amerykanów.

W pierwszym biegu półfinałowym najszybsi byli Olimpijczycy z Rosji (15.58,84). Minimalnie wygrali walkę na finiszu ze Szwedami.

Przed czterema laty na igrzyskach w Soczi nasza drużyna w składzie Maciej Staręga i Maciej Kreczmer odpadła w eliminacjach.

W finale najlepsi okazali się Martin Johnsrud Sundby i Johannes Hoesflot Klaebo.

To trzeci złoty medal olimpijski Klaebo zdobyty podczas zmagań w Korei Południowej i w karierze. Wcześniej 21-letni zawodnik, który imponuje formą w tym sezonie, triumfował w sprincie techniką klasyczną oraz wraz z kolegami z reprezentacji w sztafecie 4x10 km. W tej ostatniej konkurencji wystąpił także Sundby, który w ostatnich dniach wywalczył również srebro w biegu łączonym. W 2014 roku w Soczi w biegu łączonym zajął trzecie miejsce, a w Vancouver w sztafecie był drugi.

W rosyjskiej ekipie wystąpili w środę Denis Spicow i Aleksandr Bołszunow, a we francuskiej Maurice Manificat i Richard Jouve.

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn w biegach narciarskich:

 1. Norwegia                            15.56,26           

    (Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo)

 2. Olimpijczycy z Rosji                15.57,97

    (Denis Spocow, Aleksander Bołszunow) 

 3. Francja                             15.58,28

    (Maurice Manificat, Richard Jouve)

 4. Szwecja                             15.59,33        

    (Marcus Hellner, Calle Halfvarsson)

 5. Włochy                              16.14,81

    (Dietmar Noeckler, Federico Pellegrino)

 6. USA                                 16.16,98

    (Erik Bjornsen, Simeon Hamilton)

 7. Czechy                              16.24,83       

   (Martin Jaks, Ales Razym) 

 8. Kanada                               16.31,86

    (Len Valjas, Alex Harvey)

 9. Finlandia                           16.32,30         

   (Martti Jylhaa,Ristomatti Hakola)

10. Niemcy                              16.42,20        

   (Sebastian Eisenlauer, Thomas Bing)

...

13. Polska        - odpadli w półfinale

   (Dominik Bury, Maciej Staręga)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL