Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Justyna Kowalczyk i Kamil Bury odpadli w ćwierćfinale sprintu

Justyna Kowalczyk nie zdobędzie medalu igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w sprincie techniką klasyczną. W ćwierćfinale Polka zajęła dopiero piąte miejsce i odpadła z dalszej rywalizacji. Los Kowalczyk podzielił Kamil Bury, który był ostatni w swoim biegu 1/4 finału. Mistrzynią olimpijską w tej konkurencji została Szwedka Stina Nilsson. Złoto wśród mężczyzn zdobył Norweg Johannes Klaebo.

Nie od dziś wiadomo, że "klasyk" to ulubiony styl Kowalczyk i właśnie w sprincie w Pjongczangu podopieczna Aleksandra Wierietielnego upatruje swoją szansę na dobry wynik. Nasza mistrzyni liczy także na bieg na dystansie 30 km.

W eliminacjach Kowalczyk spisała się przeciętnie. Do 1/4 finału awansowała dopiero z 22. czasem. Polka straciła do najlepszej Szwedki Stiny Nilsson ponad 11 sekund. Pozostałe "Biało-Czerwone" Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz nie zdołały awansować.

W związku z tym, że biegaczka z Kasiny Wielkiej zajęła odległą lokatę, to nie miała zbyt wielkiego wyboru w przypadku obsady biegów ćwierćfinałowych. Kowalczyk wybrała piąty, ostatni, a rywalkami naszej zawodniczki będą: Natalia Nieprajewa (Olimpijczycy z Rosji), Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia), Anna Dyvik (Szwecja), Laurien van der Graaff (Szwajcaria) i Katharina Henning (Niemcy).

Reklama

Miłą niespodziankę sprawił Kamil Bury, który również znalazł się w czołowej "30". 21-letni Polak, debiutant na igrzyskach olimpijskich, wystartuje w drugim ćwierćfinale z Włochem Federico Pellegrino, Szwedem Calle Halfvarssonem, Norwegami Paalem Golbergiem oraz Erikiem Brandsdalem i Estończykiem Marko Klipem. W eliminacjach odpadł Maciej Staręga.

Ćwierćfinały

Bardzo mocne tempo w pierwszym biegu narzuciła Nilsson. Szwedka od początku prowadziła, a na drugim podbiegu zostawiła rywalki daleko z tyłu i niezagrożona minęła linię mety jako pierwsza zapewniając sobie miejsce w półfinale. Drugą lokatę, premiowaną awansem zajęła Finka Krista Parmakoski. Nilsson miała czas 3.10,90.

Drugi ćwierćfinał toczył się pod dyktando Maiken Caspersen Falli. Norweżka zastosowała podobną taktykę co Nilsson. Również zaatakowała na podbiegu, a jej tempa nie wytrzymały pozostałe zawodniczki. Norweżka pewnie wygrała i zameldowała się w 1/2 finału. Za plecami Falli finiszowała Amerykanka Sophie Caldwell. Rezultat Norweżki to 3.11,98, a więc trochę wolniej od Nilsson.

Amerykanka Jessica Diggins od startu trzeciego biegu "wypruła" do przodu i dzięki temu zyskała kilka metrów przewagi. W dalszej części dystansu dogoniła ją Hanna Falk. Szwedka wyprzedziła na ostatniej prostej Diggins, ale obie awansowały do półfinału. Falk miała wynik 3.11,08.

Dramatyczny przebieg miał czwarty ćwierćfinał. Na zakręcie zaplątała się w liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Heidi Weng. Norweżka odrobiła dużą stratę na podbiegu. Nie dała jednak rady Julii Biełorukowej, która wygrała z czasem 3.14,31. Weng uplasowała się na drugim miejscu.

My czekaliśmy z niecierpliwością na ostatni bieg 1/4 finału z udziałem Kowalczyk. Tradycyjnie Polka straciła trochę na starcie. Po pierwszym podbiegu przesunęła się na czwarte miejsce. Wówczas prowadziła Natalia Nieprajewa. Na drugim podbiegu Kowalczyk była już trzecia, ale na zjeździe dużo straciła. To sprawiło, że Polka zajęła dopiero piąte miejsce i odpadła z dalszej rywalizacji. Piąty bieg wygrała Nieprajewa przed Laurien van der Graff ze Szwajcarii. Za naszą zawodniczką znalazła się tylko Niemka Katharina Henning. Polka straciła do Nieprajewej 5,69 s. Bieg z udziałem Kowalczyk był szybki, bo jako szczęśliwa przegrana w półfinale znalazła się Szwedka Anna Dyvik, która była trzecia. Stawkę półfinalistek uzupełniła Słowenka Anamarija Lampić.

Bury w walce o półfinał miał mocnych rywali. Jego awans do tej fazy już był niespodzianką, a gdyby udało mu się znaleźć w półfinale, to byłaby sensacja. Do połowy dystansu młody Polak jeszcze trzymał się w stawce. Kłopoty zaczęły się na drugim podbiegu. Bury wyraźnie stracił siły i spadł na ostatnie miejsce. Ten bieg wygrał Pellegrino. Tuż za nim uplasował się Golberg. Ta dwójka zapewniła sobie występ w półfinale. Bury przybiegł do mety jako ostatni. Stracił do Pellegrino 15,24 s.

Oprócz Pellegrino i Goldberga do półfinału awansowali: Johannes Klaebo (Norwegia), Teodor Peterson (Szwecja), Aleksander Bolszunow (Olimpijczycy z Rosji), Ristomatti Hakola (Finlandia), Oskar Svensson (Szwecja), Emil Iversen (Norwegia), Martii Jylhae (Finlandia), Baptiste Gros (Francja) oraz jako szczęśliwi przegrani Len Valjas (Kanada) i Aleksander Panżinskij (Olimpijczycy z Rosji).

Półfinały

Nilsson i Falla stoczyły zacięty pojedynek w półfinale. Minimalnie lepsza, o zaledwie 0,03 s, była Szwedka. Obie awansowały do decydującego awansowały do finału. W drugim półfinale wygrała Biełorukowa. Zaciętą walkę o drugie miejsce premiowane awansem stoczyły Diggins i Nieprajewa. Zwycięsko wyszła z tej rywalizacji Amerykanka. Olimpijska z Rosji też zakwalifikowała się do finału jako szczęśliwa przegrana. W decydującej walce o medale zobaczymy także Falk.

Wśród mężczyzn do finału awansowali: Klaebo, Pellegrino, Hakola, Svensson oraz jako szczęśliwi przegrani Bolszunow i Golberg.

Finały

W finale Nilsson nie zostawiła złudzeń rywalkom. Szwedka w pełni zasłużenie zdobyła złoty medal. Emocjonującą walkę o srebro stoczyły Falla i Biełorukowa. Na finiszu o czubek narty szybsza była Norweżka.

Klaebo w znakomitym stylu zdobył złoto. Norweg na drugim podbiegu zaatakował i rywale nie byli w stanie wytrzymać jego tempa. Klaebo samotnie minął linię mety. O srebro zaciekle walczyli Pellegrino z  Bolszunowem. Niemal razem wpadli na metę. O tym, który z nich został wicemistrzem olimpijskim zadecydował fotofinisz. Srebrny medal zdobył Włoch, który wyprzedził Bolszunowa o 0,02 s.

Wyniki narciarskiego sprintu kobiet techniką klasyczną:

finał

 1. Stina Nilsson (Szwecja)                      3.03,84

 2. Maiken Caspersen Falla (Norwegia)        strata 3,03

 3. Julia Bełorukowa (Olimpijczycy z Rosji)         3,37

 4. Natalia Niepriajewa (Olimpijczycy z Rosji)      9,14

 5. Hanna Falk (Szwecja)                           11,16

 6. Jessica Diggins (USA)                          11,23

...

22. Justyna Kowalczyk (Polska)                     odpadła w ćwierćfinale

37. Sylwia Jaśkowiec (Polska)                      odpadła w eliminacjach

38. Ewelina Marcisz (Polska)                       odpadła w eliminacjach

Wyniki narciarskiego sprintu techniką klasyczną mężczyzn:

 1. Johannes Hoesflot Klaebo (Norwegia)         3.05,75

 2. Federico Pellegrino (Włochy)                3.07,09

 3. Aleksander Bołszunow (Olimpijczycy z Rosji) 3.07,11

 4. Paal Golberg (Norwegia)                     3.09,56

 5. Oskar Svensson (Szwecja)                    3.13,48

 6. Ristomatti Hakola (Finlandia)               3.26,47

...

30. Kamil Bury (Polska)                        odpadł w ćwierćfinale

39. Maciej Staręga (Polska)                    odpadł w eliminacjach

Na igrzyskach liczy się każda sekunda. Nie trać czasu! Oglądaj na żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama