Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Tak dokładnie jeszcze nie było

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Korei Południowej trwa zacięta walka o medale we wszystkich 102 konkurencjach. O zwycięstwie decydują ułamki sekund. To właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiedniego sprzętu, który potrafi uchwycić nawet najmniejszy czasowy niuans pomiędzy poszczególnymi zawodnikami. Czasy, gdy czas sportowcom odmierzał pan trzymający w ręku stoper, odeszły w zapomnienie. Teraz dla każdej dyscypliny eksperci tworzą dedykowane systemy, które pozwalają na pokazanie czasu z dokładnością co do milisekundy.

Szczególnie trudną do zmierzenia konkurencją jest łyżwiarstwo szybkie. Ta dynamiczna dyscyplina wymagała stworzenia przez firmę OMEGA, Oficjalnego Chronometrażysty Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, unikalnej technologii. Dzięki innowacyjnemu podejściu, szwajcarscy specjaliści opracowali  elementy wyposażenia niezbędne do chronometrażu zawodów w łyżwiarstwie szybkim, gdzie o zdobyciu złota lub srebra mogą decydować tysięczne części sekundy.

Praca OMEGA rozpoczyna się na linii startowej, gdzie chronometrażyści korzystają z nowoczesnego, elektronicznego pistoletu startowego do rozpoczęcia wyścigu. W odróżnieniu do tradycyjnych pistoletów, e-pistolet jednocześnie wykorzystuje sygnał świetlny i dźwiękowy, który dociera do wszystkich uczestników dokładnie w tym samym momencie.

Reklama

Gdy sportowcy ścigają się wokół toru łyżwiarskiego, OMEGA kontynuuje swoje obowiązki korzystając z licznika okrążeń umieszczonego w pobliżu linii mety, a także z tradycyjnego dzwona, ogłaszającego rozpoczęcie ostatniej pętli. Uczestnicy wyścigu są ponadto wyposażeni w przekaźniki OMEGA, które rejestrują szereg informacji, takich jak prędkości i wartości porównawcze. Te dane są bardzo przydatne sportowcom do późniejszej analizy swoich występów, a także fanom w domu przed telewizorami, którzy dzięki nim lepiej orientują się, co dzieje się aktualnie na torze.

Równie ciekawe rozwiązania pomiarowe stworzone przez firmę Omega pojawiają się na linii mety. Czerwone fotokomórki ustawione na wysokości kostek emitują strumień światła wzdłuż linii mety. Gdy tylko łyżwa pierwszego zawodnika przetnie strumień, jego czas jest niezawodnie i precyzyjnie rejestrowany. Pomiar jest w mgnieniu oka wyświetlany na tablicach informacyjnych na arenie oraz na ekranach telewizorów.

Ponad lodem OMEGA zainstalowała  także współpracującą z fotokomórką kamerę Scan’O’Vision MYRIA. Urządzenie jest zdolne rejestrować 10 000 cyfrowych obrazów na sekundę i to na podstawie jego zapisów OMEGA oficjalnie rozstrzyga ostateczną kolejność łyżwiarzy na mecie każdego wyścigu.

Zawody w łyżwiarstwie szybkim w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018 rozpoczęły się 10 lutego i potrwają dwa tygodnie. Padł już jeden Rekord Olimpijski i dla każdego stało się jasne, że rywalizacja będzie wyjątkowo szybka i bardzo zacięta. Dobrze mieć świadomość, że OMEGA dysponuje właściwymi umiejętnościami i wszechstronną technologią, aby odmierzać decydujące ułamki sekund.   

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL