Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Triumf Kanady w konkursie drużynowym

Reprezentacja Kanady zdobyła w Pjongczangu złoty medal w rozgrywanym po raz drugi w historii igrzysk konkursie drużynowym w łyżwiarstwie figurowym. Srebrny krążek wywalczyli Olimpijczycy z Rosji, a brązowy USA.

Ekipa spod znaku Klonowego Liścia już przed ostatnią odsłoną rywalizacji - programem dowolnym par tanecznych - zapewniła sobie tytuł drużynowych mistrzów olimpijskich.

Jej zawodnicy triumfowali w czterech z ośmiu konkurencji, w tych trzech poniedziałkowych - programie dowolnym solistów, par sportowych i par tanecznych. Para taneczna Tessa Virtue i Scott Moir okazała się najlepsza wcześniej także w programie krótkim.

Chan, który słabiej radził sobie w programie krótkim, w dowolnym spisał się już lepiej i zaliczył najlepszą notę w tym sezonie - 179,75 pkt. 27-letni solista, który ma w dorobku trzy tytuły mistrza świata, w poniedziałek wywalczył pierwsze w karierze olimpijskie złoto. W Soczi stanął na drugim stopniu podium zarówno w drużynie, jak i indywidualnie.

Reklama

"Cieszę się, że dałem dziś z siebie wszystko. Dawały mi o sobie znać nerwy, więc przeprowadziłem sam ze sobą odpowiednią rozmowę. Osiągnąłem coś wielkiego - udały mi się dwa poczwórne skoki w jednym programie. Zamierzam trzymać ten złoty medal mocno przy sobie, jest dla mnie tak samo ważny jak krążek wywalczony indywidualnie" - zaznaczył Chan, który po raz trzeci i ostatni startuje w igrzyskach.

W kanadyjskim zespole, który łącznie zgromadził 73 punkty, znalazły się także solistki Kaetlyn Osmond (pr. krótki) i Gabrielle Daleman (pr. dowolny) oraz para sportowa Meagan Duhamel i Eric Radford.

Do drugiego miejsca Olimpijczyków z Rosji (66 pkt) w poniedziałek przyczyniła się znacząco debiutująca w igrzyskach Alina Zagitowa. 15-letnia zawodniczka w programie dowolnym zaprezentowała się najlepiej spośród solistek. Dzień wcześniej w programie krótkim zwyciężyła 18-letnia Jewgienija Miedwiediewa, otrzymując najwyższą w historii dyscypliny notę - 81,06 pkt.

Również w ekipie Amerykanów (62 pkt) w poniedziałek błysnęła łyżwiarka specjalizująca się w rywalizacji indywidualnej - Mirai Nagasu. Jako pierwsza reprezentantka Stanów Zjednoczonych wykonała podczas igrzysk potrójny aksel. Wcześniej w olimpijskiej rywalizacji udało się to tylko dwóm japońskim solistkom - Midori Ito i Mao Asadzie. Nagasu jest córką imigrantów pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na całość zmagań drużynowych składały się programy krótki i dowolny w wykonaniu zawodników startujących indywidualnie oraz par sportowych i tanecznych (po jednym reprezentancie każdego z 10 krajów). Po pierwszej części rywalizacji w walce o olimpijskie krążki pozostało tylko pięć najlepszych ekip - wspomniana trójka medalistów oraz Włochy i Japonia.

Cztery lata temu w Soczi - w historycznej, pierwszej edycji zmagań w tej konkurencji - triumfowała Rosja, przed Kanadą i Stanami Zjednoczonymi.

Wyniki konkursu drużynowego w łyżwiarstwie figurowym:

1. Kanada - 73 pkt

solista: Patrick Chan

solistka: Kaetlyn Osmond (program krótki), Gabrielle Daleman (program dowolny) para sportowa: Meagan Duhamel, Eric Radford para taneczna: Tessa Virtue, Scott Moir

2. Olimpijczycy z Rosji - 66

solista: Michaił Koljada

solistki: Jewgenija Miedwiediewa (pr. krótki), Alina Sagitowa (pr. dowolny) pary sportowe: Jewgenija Tarasowa, Władimir Morozow (pr. krótki), Natalia Zabijako, Aleksander Enbert (pr. dowolny) para taneczna: Jekaterina Bobrowa, Dmitri Sołowiow

3. USA - 62

soliści: Nathan Chen (pr. krótki), Adam Rippon (pr. dowolny)

solistki: Bradie Tennel (pr. krótki), Mirai Nagasu (pr. dowolny) para sportowa: Alexa Scimeca Knierim, Chris Knierim para taneczna: Maia Shibutani, Alex Shibutani

4. Włochy     - 56

5. Japonia    - 50

6. Chiny      - 18

7. Niemcy     - 16

8. Izrael     - 13

9. Korea Płd. - 13

10. Francja   - 13.

Oglądaj igrzyska i poczuj te emocje gdziekolwiek jesteś! Sprawdź teraz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje