Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Skandal wokół stroju norweskiej reprezentacji

Zespół norweskich alpejczyków odmówił noszenia oficjalnych strojów olimpijskich. Powodem jest wzór na swetrach. Projektant, chcąc nawiązać do wikińskich korzeni Norwegów, umieścił na nich runy. Jedna z nich - strzałka zwrócony do góry - symbolizuje nordyckiego boga Tyra. Problem w tym, że symbol ten jest używany przez środowiska neonazistowskie.

W październiku zaprezentowano oficjalny strój, jaki mieli nosić norwescy narciarze podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Nawiązywał on do historii Norwegii - do epoki Wikingów. Wzór na swetrach zawierał symbole pochodzące z nordyckiego pisma runicznego.

Kontrowersje wzbudziła runa "t", symbolizująca Tyra - nordyckiego boga, w czasach Wikingów symbolizującego odwagę i zwycięstwo.

Runa ta jest używana przez norweskie organizacje neonazistowskie.

Firma, która wyprodukowała swetry, odrzuca wszelkie nawiązania do neonazizmu. Neonaziści zwykle maszerują z norweską flagą w dłoniach. Czy to oznacza, że mamy przestać jej używać? - pyta retorycznie przedstawicielka koncernu odzieżowego Hilde Midthjell. Zapowiada, że kolekcja nie zostanie wycofana ze sprzedaży.

Reklama

Zdecydowaliśmy nie wycofywać kolekcji. Runy są częścią naszej historii. Nadal są używane w neutralnym kontekście, nie tylko w muzeach poświęconych kulturze Wikingów. Miejcie na uwadze, że tak szeroko komentowana runa to tylko strzałka, używana w różnych kontekstach - powiedziała w rozmowie z norweską gazetą "Dagbladet".

Mimo to ekipa norweskich narciarzy alpejskich postanowiła zbojkotować swetry i odmówiła noszenia oficjalnych strojów reprezentacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL