Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Ragnhild Haga ze złotem na 10 km techniką dowolną

Ragnhild Haga była klasą dla siebie w biegu na 10 km techniką dowolną na igrzyskach w Pjongczangu. Norweżka z czasem 25.00,5 zdecydowanie triumfowała. Drugie miejsce zajęła Szwedka Charlotte Kalla, a brąz ex aequo wywalczyły: Norweżka Marit Bjoergen i Finka Krista Parmakoski. 24. była Sylwia Jaśkowiec.

27-letnia Haga wyprzedziła drugą Kallę aż 20,3 sekundy. Zdobyła swój pierwszy medal olimpijski w karierze.

Na finiszu doszło do niecodziennej sytuacji. 10 km w identycznym czasie przebiegły Bjoergen i Parmakoski. Do zwyciężczyni straciły 31,9 s i będą musiały "podzielić" między siebie brązowy medal.

Szaloną walkę z czasem stoczyła Amerykanka Jessica Diggins, która miała ochotę zepchnąć z podium Norweżkę i Finkę. Ostatecznie przegrała jednak z nimi o 3,3 s.

Kalla, Bjoergen i Parmakoski stanęły już na podium w Pjongczangu w biegu łączonym. Dziś całą trójkę wyprzedziła rewelacyjna Haga. Bjoergen zdobyła swój 12. medal olimpijski.

24. miejsce zajęła najlepsza z Polek Sylwia Jaśkowiec. Finiszowała ze stratą 2 minut i 21 sekund do zwyciężczyni.

42. była Ewelina Marcisz, która straciła do najlepszej 3 minuty i 9 sekund. 64. była Martyna Galewicz (strata 4 minuty, 22 sekundy).