Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Polskie skoczkinie wystartują na igrzyskach?

Polskie skoki na igrzyskach w Pjongczangu to nie tylko panowie? - Start w igrzyskach nie jest nierealny - powiedział trener kadry kobiet Sławomir Hankus.

Kinga Rajda i Kamila Karpiel wystąpią w Lillehammer w inaugurujących sezon zawodach Pucharu Świata. Polki wciąż mają szansę na olimpijską kwalifikację.

Puchar Świata kobiet rozgrywany jest dopiero od sezonu 2011/12, a Polska na pierwsze punkty czekała do 1 lutego 2014 roku, kiedy 28. miejsce w Hinzenbach zajęła Magdalena Pałasz. W kolejnych latach "Biało-Czerwone" w zawodach tej rangi pojawiały się sporadycznie, a w najlepszej "30" zawody jeszcze tylko raz ukończyła Rajda.

W igrzyskach skoki kobiet zadebiutowały w Soczi w 2014 roku. W Pjongczangu udział weźmie 35 najlepszych zawodniczek (nie więcej niż cztery z jednego kraju), ze specjalnego rankingu uwzględniającego wyniki od początku cyklu 2016/17 do 21 stycznia 2018 roku. Polki w poprzednim sezonie PŚ punktów nie zdobyły. Teraz jednak może być lepiej.

Reklama

- Inauguracja w Lillehammer jest oczywiście sporą niewiadomą, ale jesteśmy pełni optymizmu. Przez cały okres przygotowawczy omijały nas kontuzje i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć efekty treningów. Nie ukrywam, że igrzyska siedzą nam gdzieś z tyłu głowy. Start w Korei nie jest nierealny, ale nie chcę nakładać na zawodniczki jakiejkolwiek olimpijskiej presji - podkreślił Hankus.

W Norwegii zaplanowano aż trzy konkursy. Kwalifikacje odbędą się w czwartek.

- Bardzo ucieszyłoby nas zdobycie punktów. Wiemy jednak, że poziom na świecie systematycznie rośnie, dlatego najpierw skupiamy się na przejściu kwalifikacji - powiedział szkoleniowiec.

Kolejne pucharowe zawody odbędą się w dniach 16-17 grudnia w Hinterzarten. W Niemczech zaplanowano pierwszy w historii konkurs drużynowy.

- Na ten moment planujemy wystawić polski zespół - zdradził Hankus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje