Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Nigeryjskie bobsleistki pierwszą załogą z Afryki w historii igrzysk

Nigeryjskie bobsleistki dzięki wywalczeniu kwalifikacji na lutowe igrzyska w Pjongczangu zapisały się w historii olimpijskich zmagań. Są pierwszą załogą z Afryki, która wystąpi w tej imprezie.

Nigeryjska federacja bobslei i skeletonu zamieściła na swojej stronie zdjęcie trzech bohaterek ekipy: Seun Adigun, Ngozi Onwumere i Akuoma Omeoga. Uwagę zwraca zwłaszcza pierwsza z zawodniczek, która urodziła się i wychowała w USA, ale reprezentuje afrykański kraj. W przeszłości była sprinterką i startowała w letnich igrzyskach w Londynie w biegu na 100 m przez płotki.

"Jesteśmy dosłownie wniebowzięci. Jesteśmy bardzo dumni z naszej kobiecej osady bobslejowej, która zakwalifikowała się na igrzyska" - napisano na stronie federacji.

Reklama

Media podkreślają, że obecnie temperatura w Nigerii przekracza 35 stopni Celsjusza. Przypominają też inną niecodzienną osadę bobslejową - Jamajczyków, którzy uczestniczyli w igrzyskach w 1988 roku.

Nigeryjki 150 tysięcy dolarów potrzebne na pokrycie kosztów treningów i startów w zawodach zbierały za pośrednictwem akcji crowdfundingowej. Zadbały też o kampanię marketingową w mediach społecznościowych, by przyciągnąć sponsorów.

"Jesteśmy przedstawicielkami kontynentu, gdzie niemożliwością jest wyobrażanie sobie nawet, by pędzić w dół po lodzie z prędkością 130-145 km/h" - podkreśliła w kwietniowym wywiadzie dla BBC Adigun.

Wielu Nigeryjczyków było zaskoczonych faktem, że ona i jej koleżanki wywalczyły kwalifikację. Niemała liczba osób zaś w ogóle nie wiedziała, że w ich ojczyźnie ktoś uprawia ten zimowy sport.

"Szczerze mówiąc, nie jestem pewna czym jest osada bobslejowa, ale mniejsza z tym. Naprzód Nigeria!" - napisał jeden z internautów.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy