Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Hojnisz szósta na 15 km, stracona szansa Nowakowskiej. Triumf Oeberg

Liczyliśmy, że w czwartek będzie o wiele lepiej i tak było. Polskie biathlonistki nieźle zaprezentowały się w biegu indywidualnym na 15 kilometrów. Na olimpijskiej trasie w Pjongczangu Monika Hojnisz była szósta, a Weronika Nowakowska zajęła 21. pozycję. Sensacyjnie zwyciężyła Szwedka Hanna Oeberg. 22-latka w przeszłości nigdy nie była nawet na podium w zmaganiach Pucharu Świata. Tego dnia jednak nie pudłowała i pięknie biegła.

Bieg długi, bo tak określana jest rywalizacja na dystansie 15 kilometrów to konkurencja, w której może się naprawdę wiele zdarzyć. Zawodniczki aż czterokrotnie pojawiają się na strzelnicy. Każde pudło oznacza automatyczne dodanie do czasu minuty. Nawet jedna pomyłka może kompletnie zaprzepaścić szansę na dobre miejsce. Za to bezbłędne strzelanie nawet nieco słabiej biegnącej narciarce może zapewnić świetną lokatę.

W czwartek najbardziej liczyliśmy oczywiście na naszą najlepszą zawodniczkę, a więc Weronikę Nowakowską. 31-latka narzekała kilka dni temu na bardzo niskie temperatury. Teraz było zdecydowanie cieplej. Polka długo znakomicie wyglądała na strzelnicy, ale na ostatniej wizycie spudłowała dwa razy i zaprzepaściła możliwość zajęcia miejsca w ścisłej czołówce. Była 21.

Reklama

Dość niespodziewanie jeszcze lepiej pokazała się Monika Hojnisz. Ona miała jedno pudło i dobrze biegła. Ostatecznie zajęła znakomitą, szóstą lokatę. Do najlepszej straciła 1:54.8 sekundy i tym samym przypomniała sobie dobre czasy z 2013 roku. Wtedy zdobyła brązowy medal podczas mistrzostw świata. 52. była Krystyna Guzik, a 83. Magdalena Gwizdoń.

Fenomenalnie od początku prezentowała się Hanna Oeberg. 22-letnia zawodniczka, która odnosiła sukcesy w gronie juniorek, dopiero wchodzi do seniorskiej rywalizacji. W Pucharze Świata jeszcze nigdy nie była nawet w czołowej trójce. W tym sezonie wystąpiła tylko w trzech biegach, a jej najlepszym wynikiem było 21. miejsce z francuskiej Annency.

Czwartek należał jednak do niej. Nie pomyliła się w żadnej z 20 prób na strzelnicy i sprawiła wielką niespodziankę. Podobną do tej, która kilka dni temu stała się udziałem jej rodaka Sebastiana Samuelssona. 20-latek był drugi w biegu pościgowym na 12,5 kilometra. Wcześniej też nie osiągał żadnych sukcesów w gronie seniorów.

Dwukrotna złota medalistka w Pjongczangu, a więc Laura Dahlmeier spudłowała pierwszy strzał. Potem była bezbłędna i biegła o wiele szybciej niż Oeberg. Przed ostatnią, trzykilometrową rundą Niemka miała pół minuty straty do Szwedki. Dzielnie walczyła, ale nie dała rady. Ostatecznie była trzecia.

Na drugiej pozycji zmagania zakończyła Słowaczka Anastasija Kuźmina. Dla niej to już trzeci medal w Pjongczangu i trzeci srebrny.

Wyniki biathlonowego biegu indywidualnego kobiet na 15 km:

 1. Hanna Oeberg (Szwecja)            41.07,2 (0 karnych minut)

 2. Anastasiya Kuzmina (Słowacja) strata 24,7 s (2)     

 3. Laura Dahlmeier (Niemcy)             41,2 (1)

 4. Franziska Preuss (Niemcy)            59,7 (0)

 5. Paulina Fialkova (Słowacja)        1.02,3 (1)

 6. Monika Hojnisz (Polska)            1.54,8 (1)

 7. Dorothea Wierer (Włochy)           2.08,6 (2)

 8. Elisa Gasparin (Szwajcaria)        2.15,2 (1)

 9. Franziska Hildebrand (Niemcy)      2.31,4 (1)

10. Nadieżda Skardino (Białoruś)       2.33,0 (1)

...

21. Weronika Nowakowska (Polska)       3.27,4 (2)

52. Krystyna Guzik (Polska)            5.42,3 (4)

83. Magdalena Gwizdoń (Polska)        10.42,5 (8)

Transmisje najważniejszych wydarzeń z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, w tym starty Polaków w Eurosporcie 1 i Eurosporcie 2. Każda sekunda igrzysk tylko w Eurosport Player. Oglądaj igrzyska na żywo!

Srogi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne