Reklama

Reklama

Zakażenia koronawirusem w Pekinie. Kłopoty przed igrzyskami

Pekiński komitet organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich poinformował w poniedziałek o wykryciu poprzedniej doby sześciu nowych przypadków Covid-19 wśród osób związanych z zawodami. Jedna z tych osób to sportowiec lub członek ekipy.

Cztery spośród sześciu wykrytych przypadków dotyczą osób, które dopiero przybyły do Chin w związku z Igrzyskami, a dwa wykryto w testach potwierdzających wśród osób będących już w "zamkniętej pętli" zarządzania przeciwepidemicznego, w której uczestnicy i członkowie personelu zawodów pozostają oddzieleni od chińskiego społeczeństwa.

Pekin 2022: Osoby związane z igrzyskami zarażone koronawirusem

Łącznie w niedzielę do Pekinu przybyło z zagranicy 529 osób związanych z Igrzyskami. Jeden z czterech przypadków Covid-19 zdiagnozowanych wśród takich osób dotyczy sportowca lub członka ekipy sportowej - napisano w komunikacie na stronie internetowej Igrzysk.

Reklama

Do niedzieli u osób przybywających na zawody wykonano łącznie około 340 tys. testów, a 72 z nich dały wyniki dodatnie; wśród zdiagnozowanych do niedzieli przypadków nie było ani jednego sportowca - podał w poniedziałek hongkoński dziennik "South China Morning Post".

W Pekinie trwają tymczasem masowe badania przesiewowe związane z 43 zakażeniami wykrytymi w ubiegłym tygodniu. Mieszkańcy obszarów ryzyka nie mogą wyjeżdżać z miasta bez specjalnych zezwoleń, a przed zakupem leków na gorączkę i kaszel trzeba się poddać testowi PCR. Sytuacja w stolicy wciąż jest "poważna i skomplikowana" - mówił w niedzielę rzecznik władz miasta Xu Hejian.

Chińskie władze stosują zasadę "zero covid" i reagują surowymi lockdownami nawet na pojedyncze zakażenia. Przeprowadzenie Igrzysk z zachowaniem "zera infekcji" oceniane jest jednak jako niemożliwe, a organizatorzy dążą raczej do modelu "zero rozprzestrzeniania się" wirusa, by chronić społeczeństwo.

- Chcę przypomnieć, że nigdy nie ustaliliśmy celu zero przypadków wewnątrz zamkniętej pętli. A zamknięta pętla istnieje dlatego, że to właśnie ona chroni ludzi w Chinach poprzez oddzielenie ludności kraju od uczestników (Igrzysk) przybywających z różnych stron świata - powiedział "SCMP" szef panelu ekspertów medycznych Igrzysk Brian McCloskey.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Pekinie w dniach 4-20 lutego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL