Reklama

Reklama

Poważne ostrzeżenie przed igrzyskami w Pekinie. "Nie jedzcie mięsa"

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zaleciła sportowcom, którzy pojadą na zimowe igrzyska do Pekinu, szczególną ostrożność przy spożywaniu potraw mięsnych, gdyż mogą one potencjalnie zawierać substancje niedozwolone, jak np. clenbuterol.

WADA zaleciła, by sportowcy jedli wyłącznie w miejscach +atestowanych+ przez organizatorów igrzysk, którzy są odpowiedzialni za dostarczenie mięsa bez skażeń substancjami zabronionym. Jak podkreślono, w Chinach często dochodzi do skażenia mięsa minimalnymi ilościami clenbuterolu.

Substancja ta uznawana jest za jeden ze środków dopingowych - powoduje nie tylko spalanie tłuszczu, ale rozszerzenie oskrzeli, czyli zwiększenie objętości oddechowej.

Apel WADA, kierowanej przez Witolda Bańkę, to w pewnym sensie odpowiedź na ostrzeżenie Niemieckiej Agecji Antydopingowej, która wprost wezwała swoich sportowców do unikania jedzenia mięsa i szukania alternatywnych pokarmów w Chinach.

Reklama

WADA ostrzega uczestników igrzysk w Pekinie

Ze stołowaniem się wyłącznie na terenie wioski olimpijskiej, nie zaś w restauracjach w mieście, podczas tegorocznej rywalizacji olimpijskiej nie powinno być problemu z powodów proceduralnych.

CZYTAJ TAKŻE: Nieletni z Rosji bez obowiązku szczepień przed Pekinem

Ze względu na pandemię COVID-19 wszyscy sportowcy, trenerzy i działacze po otrzymaniu dwóch kodów QR poświadczających brak zakażenia koronawirusem zostaną włączeni do systemu "zamkniętej pętli", co oznacza, że będą mogli się poruszać wyłącznie między arenami oraz wioską olimpijską specjalnymi pojazdami. Nie będą mogli jej opuszczać do czasu wyjazdu z Pekinu, a złamanie zasad bezpieczeństwa zdrowotnego będzie oznaczało poważne konsekwencje, łącznie z wydaleniem z wioski i zakończeniem rywalizacji.

Igrzyska XXIV Olimpiady odbędą się w dniach 4-20 lutego, natomiast paraolimpiadę zaplanowano od 4 do 13 marca.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje