Reklama

Reklama

Pekin 2022

Pekin 2022. Tak będą wyglądać medale olimpijskie

Medale zimowych igrzysk w Pekinie z koncentrycznymi kręgami i jadeitową inkrustacją nawiązują do symboliki neolitycznych znalezisk w Chinach, m.in. wisiorków i dysków z jadeitu, które miały znaczenie rytualne - poinformowali organizatorzy prezentując je na 100 dni przed rozpoczęciem rywalizacji.

"Tong Xin", czyli "Razem jesteśmy jednością" to slogan opisujący projekt kolekcji medalowej. Pięć kręgów ma być, według pomysłodawców, ucieleśnieniem jedności nieba, ziemi i ludzkich serc.

Wygląd krążków nawiązuje do tych, jakimi dekorowano sportowców podczas letnich igrzysk w Pekinie w 2008 r., tam również użyto cennego, rzadkiego minerału, jakim jest jadeit.

Igrzyska. Pekin pierwszym takim miastem

Ten element ma podkreślać to, że stolica "Państwa Środka" jest pierwszym miastem w historii, które organizuje letnią i zimową olimpiadę. Przy projektowaniu medali zimowych igrzysk zatrudniony był Hang Hai, który należał do grupy opracowującej koncepcję wyglądu medali olimpijskich w 2008 r.

Reklama

"Kiedy sportowcy będą trzymać medale w dłoniach od razu będą mogli poczuć i dotknąć chińskiej kultury. Jeśli przyjrzą się uważnie, zobaczą także chmury i płatki śniegu oraz mapę nieba z gwiazdami" - powiedział Hang.

Koncentryczne kręgi nawiązują także do symboliki kół olimpijskich.

Igrzyska w Pekinie zaplanowano na 4-20 lutego. Odbędą się także na arenach w Yanqing i Zhangjiakou.

Olimpiada w Chinach, podobnie jak letnie zmagania w 2008 r. budzi kontrowersje ze względu na politykę prowadzoną przez "Państwo Środka" wobec mniejszości, m.in. mieszkańców Tybetu czy muzułmańskich Ujgurów. Co pewien czas pojawiają się nawoływania do bojkotu igrzysk i protesty. Doszło do nich np. podczas ceremonii rozpalenia ognia olimpijskiego w antycznej Olimpii.

olga/ co/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne