Reklama

Reklama

Jak "czytać" logo igrzysk w Pekinie? Co oznaczają jego barwy? Odpowiadamy

Zimowe igrzyska olimpijskie Pekin 2022 to nie tylko gra o najwyższą stawkę, jaką jest olimpijskie złoto, ale także gra symboli. Ta zawarta jest w logo igrzysk olimpijskich, które co cztery lata niesie za sobą nowe przesłanie. Nie inaczej jest w przypadku Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Jak "czytać" tegoroczne logo igrzysk olimpijskich? Co oznaczają poszczególne kolory? Odpowiadamy.

Pekin 2022 - logo igrzysk olimpijskich

Logo zimowych igrzysk w Pekinie zostało zaprojektowane przez artystkę Lin Cunzhen, wykładowczyni Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie. Inspiracją do stworzenia logo na igrzyska w Pekinie był chiński znak 冬, który oznacza "zimę". Emblemat w górnej części ma przypominać łyżwiarza, a dolna część logo igrzysk olimpijskich symbolizuje narciarza.

Przepływający między nimi motyw przypominający wstęgę symbolizuje faliste góry Chin, ale także obiekty olimpijskie, trasy narciarskie i lodowiska. Logo igrzysk w Pekinie ma również wskazywać na fakt, że sportowa impreza zbiega się z chińskim Nowym Rokiem. Zaprojektowane przez Cunzhen logo łączy tradycyjne i nowoczesne elementy chińskiej kultury, a także cechy ucieleśniające pasję i witalność sportów zimowych. 

Reklama

Logo igrzysk Pekin 2022 - znaczenie kolorów

Nie bez znaczenia pozostają kolory, które składają się na tegoroczne logo igrzysk olimpijskich. Jego kształty mają łączyć tradycję z nowoczesnością oraz nawiązywać do organizatora imprezy i kolory mają identyczne zadanie. Jak tłumaczy Pekiński Komitet Organizacyjny, kolor niebieski znajdujący się w logo, ma symbolizować marzenia, przyszłość oraz czystość lodu i śniegu.

Na logo igrzysk olimpijskich w Pekinie składają się jeszcze dwa kolory. Czerwony i żółty to kolory flagi narodowej Chin, które w Państwie Środka symbolizują pasję, młodość oraz witalność. Nie mniej ważne od logo igrzysk, jest także oficjalne motto olimpiady. To brzmi "Razem dla wspólnej przyszłości". Motto ma reprezentować siłę igrzysk, która pozwala stawić czoła globalnym wyzwaniom. Słowa odzwierciedlają konieczność współpracy na rzecz lepszego jutra, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudności, z jakimi boryka się świat w trakcie pandemii COVID-19.

Logo zimowych igrzysk w Pekinie - logo paraolimpiady

Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Pekin 2022 wydał także logo paraolimpiady. To opiera się na 飞, chińskim znaku oznaczającym "latać" i ma przywoływać wizerunek sportowca na wózku inwalidzkim "pędzącego do mety i zwycięstwa". Oba projekty, także logo paraolimpiady, zostały stworzone przez Lin Cunzhen.

Logo zimowych igrzysk olimpijskich to nie wszystko. Komitet wydał również serię oficjalnych i promocyjnych plakatów olimpiady w Pekinie. Trzy zestawy oficjalnych plakatów Pekin 2022 przedstawiają godło i maskotki Igrzysk, a 11 plakatów promocyjnych zostało wybranych spośród tysięcy zgłoszeń nadesłanych na konkurs projektowy. Plakaty Pekin 2022 zawierają różne elementy sportów zimowych, a także kultury chińskiej i podkreślają motto Pekinu 2022 "Razem dla wspólnej przyszłości".

Pekin 2022. Kiedy odbędą się igrzyska?

Zimowe Igrzyska w Pekinie odbędą się w dniach od 4 do 20 lutego 2022. W programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 znajdzie się 7 sportów, 15 dyscyplin i 109 konkurencji. Olimpijskie zmagania będą odbywać się łącznie na 12 sportowych arenach. Do tej pory, w historii startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, Polacy zdobyli łącznie 22 medale, w tym 7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych.

SPRAWDŹ TERMINARZ IGRZYSK PEKIN 2022 - DZIEŃ PO DNIU, DYSCYPLINA PO DYSCYPLINIE

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy