Reklama

Reklama

Pekin 2022

100 dni do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rywalizacji

Dokładnie 4 lutego 2022 roku zapłonie znicz olimpijski XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Na sto dni przed tą datą przedstawiamy terminarz wydarzenia, a także przyglądamy się nowym dyscyplinom w programie olimpijskim.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie zgodnie z planem mają rozpocząć się 4 lutego 2022 roku. Będzie to już 24. edycja tej najważniejszej sportowej imprezy dla sportowców, uprawiających zimowe dyscypliny sportu.

W Chinach na sto dni przed wydarzeniem organizatorzy dbają o każdy detal, aby doprowadzić do bezpiecznego rozegrania igrzysk. Te będą kolejnymi od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa i licznych restrykcji z tym związanych.

Terminarz igrzysk olimpijskich w Pekinie

Kolejne igrzyska w Azji dla europejskich fanów sportu będą skutkowały koniecznością dostosowania się do tamtejszej strefy czasowej. Oznacza to tylko tyle, że na niektóre konkurencje będzie trzeba nastawić specjalnie budzik.

Reklama

Polskich kibiców zapewne najbardziej zainteresują konkursy skoków narciarskich, biathlon albo biegi narciarskie.

Kiedy oglądać poszczególne zawody? Zajrzyjcie TUTAJ.

Nowe dyscypliny olimpijskie

Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie sportowcy wystartują w 15 dyscyplinach. Będą to: biathlon, bobsleje (w tym skeleton), curling, hokej na lodzie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo (w tym łyżwiarstwo figurowe, short track i speed skating), a także narciarstwo, czyli narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, freestyle, kombinacja norweska, skoki narciarskie oraz snowboard.

Tym razem również szykuję się pewne zmiany. Do programu igrzysk włączono bowiem monoboby kobiet - jednoosobowe bobsleje. Konkurencja ta wcale nie należy do łatwych. Mowa o 130-kilogramowych bobslejach.

Nowością będą również konkursy mieszane w skokach narciarskich, drużyny mieszane w snowboardzie i sztafeta mieszana w short tracku, czy narciarstwo freestyle big air i skoki akrobatyczne w narciarstwie dowolnym w drużynach mieszanych.

Olimpijskie szanse medalowe Polaków

Do tej pory Polacy na zimowych igrzyskach zdobyli 22 medale. Siedem z nich było złotych, tyle samo srebrnych i osiem brązowych. W tym rankingu dominują skoczkowie narciarscy, którzy zdobyli aż dziewięć z całej puli medali, z czego aż cztery złote.

Do najbardziej utytułowanych "Biało-Czerwonych" należą Justyna Kowalczyk-Tekieli oraz Kamil Stoch. Utytułowana biegaczka narciarska dwukrotnie zostawała mistrzynią olimpijską. Stoch cieszył się natomiast ze złota aż trzy razy.

Pierwszy medal dla Polski w historii zdobył Franciszek Gąsienica Groń, który wywalczył brąz w kombinacji norweskiej podczas igrzysk w Cortinie d’Ampezzo w 1956 roku.

Tym razem również największe nadzieje pokładamy w skoczka narciarskich. Medalowe szanse są jednak także w short-tracku, gdzie w gronie faworytek jest Natalia Maliszewska.

Kibice narciarstwa alpejskiego zerkają natomiast w stronę Maryny Gąsienicy-Daniel. Ta w minionym sezonie udowodniła, że liczy się w czołówce, zajmując nawet szóste miejsce na narciarskich mistrzostwach świata.

Zaskoczyć mogą również snowboardziści, którzy stawali już wcześniej na podium Pucharu Świata.

Niespodziankę mogą także sprawić biathlonistki, w tym Monika Hojnisz-Staręga.

Czasami jednak faworyci zawodzą, a w ich miejsce wchodzą nowe nazwiska. Być może i tym razem ktoś sprawi kibicom niespodziankę? 

Równość płci i Bing Dwen Dwen

Przyjmuje się, że igrzyska w Pekinie będą najbardziej zrównoważonymi zimowymi igrzyskami pod względem płci. 45 procent ze sportowców stanowić będą kobiety. Dla porównania podczas poprzednich igrzysk było to 41 procent.

Ciekawostką może być też symbol olimpijski, czyli maskotka przygotowana z okazji rywalizacji w Pekinie. Będzie to Bing Dwen Dwen, czyli symbol siły sportowców. "Bing" oznacza lód oraz czystość i siłę. "Dwen Dwen" to z kolei dzieci.

Kolorowe logo wydarzenia symbolizuje z kolei łyżwiarza i narciarza w otoczeniu gór oraz specjalnie przygotowanych na igrzyska obiektów sportowych. 

AB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje