Orlen Warsaw Marathon. Regasa Bejiga zwyciężył, Chabowski mistrzem Polski

Regasa Bejiga z Etiopii wygrał bieg maratoński mężczyzn z czasem 2:09.42 podczas Orlen Warsaw Marathon. Tytuł mistrza Polski wywalczył - czwarty na mecie - Marcin Chabowski. U kobiet wygrała Kenijka Sheilla Jerotich. Jej czas - 2:26.06 to rekord kobiet wszystkich polskich maratonów!

Na czele biegli przez ostatnich kilka kilometrów. Solidarnie współpracowali, jeden nakręcał drugiego, nie kombinowali, walkę o zwycięstwo pozostawali na finiszowy odcinek. O wygranej zdecydował sprint. Szybszy okazał się Regasa Bejiga. Zachował więcej sił. Wyprzedził Ezekiela Omullo, ubiegłorocznego zwycięzcę, o kilka metrów. Trzeci był Werkumeh Aboye z Etiopii.

Rezultat Bejigi - 2:09.42 to trzeci wynik w historii Orlen Warsaw Marathon. Trasa była szybka i w idealnych warunkach pozwalała na rekordy, ale na wielu odcinkach wiał wiatr. Przeszkadzał wszystkim, także zawodnikom walczącym o złoty medal mistrzostwo Polski.

Tytuł najlepszego maratończyka w Polsce zdobył Marcin Chabowski. Klasyfikację ogólną ukończył na czwartej pozycji.

Na mecie zawodnik Floty Gdynia był wykończony. Upadł na kolana i długo łapach oddech. - Jeszcze 200 metrów i nie ukończyłbym tego biegu. Padłem trupem - mówił mistrz Polski.

Czas, który uzyskał, 2:13.10 nie zachwycił go. - Nie był ani zły ani rewelacyjny. Było ciężko biec pod wiatr. Mieliśmy podbieg pod Tamkę. Z tego powodu można byłoby odjąć około 20 sekund. Dałem z siebie wszystko. Trenuję dalej, żeby jeszcze się poprawiać - zapowiada Chabowski.

U kobiet maraton wygrała Sheilla Jerotich. Kenijka nie miała sobie równych. Jej rezultat - 2:26.06 - to rekord Orlen Warsaw Marathon i rekord życiowy. Kolejną zawodniczkę wyprzedziła o półtorej minuty. Najszybszą z Polek była Aleksandra Lisowska, uzyskując czas 2:35.55.