Reklama

Reklama

​Orlen Warsaw Marathon & Games. Dr Wacław Mirek kończy karierę na Orlenie!

Do 2016 roku czuwał nad rozwojem fizycznym Agnieszki Radwańskiej, teraz pomaga innym sportowcom, m.in. czołowej maratonce Paulinie Golec. Dr Wacław Mirek sam postanowił wystartować w tegorocznym Orlen Warsaw Marathonie.

Michał Białoński, Interia: Postanowił pan wystartować w Orlen Warsaw Marathonie.

Reklama

Wacław Mirek, dr krakowskiej AWF, trener przygotowania fizycznego: - Tak, W ten sposób biegiem, który pobiegnę amatorsko zakończę 40-letnią przygodę z bieganiem.

Najlepsze wyniki osiągał pan jako średniodystansowiec.

- Dokładnie. Mój rekord życiowy w biegu na 1500 m to 3.45,70. Ale proszę nie pytać kiedy tak szybko biegałem. Z dzisiejszej perspektywy ciężko mi powiedzieć, czy był to rok 1991 czy 1992 (śmiech). Wszystko się zmieniło od tamtego czasu. Inne jest życie, inny sprzęt, inne myślenie, inna głowa.

Najlepszy maraton w pana wykonaniu?

- Bratysława. Pobiegłem w niej w 1996 r., amatorsko, tuż po zakończeniu kariery zawodniczej. Przygotowania do biegu maratońskiego miałem jednak solidne. Dotarłem do mety w czasie 2:42. Wtedy nie miałem problemów z szybkością.

Czyli obecna pana podopieczna Paulina Golec, która w minioną niedzielę, w Dębnie, zdobyła wicemistrzostwo Polski kobiet, czasem 2:41.50 już pana pobiła!

- Dokładnie, mocna z niej kobieta! Wracając do Bratysławy, zapamiętałem ją dlatego, że jak już przybiegłem na metę, to już było po dekoracji.

Jak pan, średniodystansowiec, wpadł na pomysł startu w maratonie?

- Namówił mnie do tego mój kolega Darek Kaczmarski. On wtedy wygrał maraton w Bratysławie. Ja przybiegłem z rekordem życiowym, zadowolony, ale szybko się zawiodłem, że nie mogłem zobaczyć kolegi stojącego na podium.

Maraton Orlenu wyrobił sobie w krótkim czasie solidną markę.

- Przemawia za nim dobra organizacja, wysokie premie, mocna obsada, dobre nagłośnienie. Ja wolałbym pobiec w Krakowie, nie ukrywam tego, ale termin krakowskiego maratonu nie pasuje mi w tym roku. Czasami życie pisze inne scenariusze, natomiast ważne, że w planie jest start!

Rozmawiał: Michał Białoński

Dowiedz się więcej na temat: Wacław Mirek | Orlen Warsaw Games