Reklama

Reklama

Skoki narciarskie. MŚ w Oberstdorfie. Piotr Żyła ze złotem, ale Polska daleko

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie znakomicie rozpoczęły się dla "Biało-Czerwonych". Piotr Żyła wywalczył złoto na skoczni normalnej. Inna sprawa, że drużynowo nasza ekipa wylądowałaby wyraźnie za podium.

Sobotni konkurs był rywalizacją indywidualną i przeliczanie jej wyników na osiągnięcia drużyn jest tylko zabawą. Tym bardziej, że konkurs drużynowy odbędzie się dopiero za niespełna tydzień, w dodatku na dużym obiekcie. Tak czy inaczej z wczorajszych rezultatów można sporo się dowiedzieć na temat układu sił na tych mistrzostwach.

Reklama

Piotr Żyła sięgnął po złoto, Dawid Kubacki był piąty, ale Kamil Stoch kompletnie się pogubił i wylądował w trzeciej dziesiątce, którą zamknął Andrzej Stękała. Do serii finałowej nie awansował Klemens Murańka. Biorąc pod uwagę rezultaty czterech naszych czołowych skoczków, "Biało-Czerwoni" z 973,5 pkt zajęliby dopiero piątą lokatę.

Murowany faworyt do złota Halvor Egner Granerud wylądował tuż za podium, ale wszyscy czterej Norwegowie zmieścili się w czołowej "14". Łącznie dało im to 1016,3 pkt i pewne zwycięstwo w nieoficjalnej klasyfikacji zespołowej.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź

Porażkę ponieśli Austriacy, bo najlepszy z nich, Michael Hayboeck, był dopiero siódmy. Ale łącznie austriacka ekipa zgromadziła 994,5, co dałoby jej drugie miejsce drużynowo.

Polaków wyraźnie wyprzedzili jeszcze Niemcy i Słoweńcy, a za "Biało-Czerwonymi" uplasowała się Japonia.

Sześć najlepszych drużyn świata wprowadziło do drugiej serii po czterech swoich skoczków. Serię finałową uzupełniło po dwóch: Szwajcarów, Finów i reprezentantów Rosji.

Łączne zdobycze drużyn w konkursie indywidualnym MŚ na skoczni normalnej:

1. Norwegia      1016,3 pkt

2. Austria             994,5

3. Niemcy            990,4

4. Słowenia         984,4

5. Polska              973,5

6. Japonia            954,3

Z Oberstdorfu Waldemar Stelmach

Dowiedz się więcej na temat: skoki narciarskie | MŚ w Oberstdorfie