Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

Mundial 2018. Upalne Soczi gotowe na przybycie Polaków

Soczi, gdzie cztery lata temu odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie, a od środy będzie bazą piłkarzy reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata, gotowe jest na przybycie biało-czerwonych, choć póki co na ulicach miasta nie czuje się atmosfery mundialu.

Hotel, w którym "Biało-Czerwoni" zamieszkają na czas mundialu położony jest w centrum miasta, ale znajduje się około 300 metrów od Morza Czarnego. Głównego wejścia do hotelu strzeże kilku ochroniarzy, a zabezpieczenia są podobne jak na lotnisku. Każdy gość hotelowy musi przejść przez bramkę wykrywającą metal, a swój bagaż przepuścić przez skaner.

Menedżer hotelu Pierre-Olivier Boisserie odmówił oficjalnego komentarza, ale zapewnił, że obiekt jest przygotowany na przybycie biało-czerwonych. Nie pozwolił również na wejście do pokoi hotelowych, które będą zajmowali polscy piłkarze. Wiadomo tylko, że wszystkie okna będą miały widok na morze.

Reklama

Na razie w mieście nie odczuwa się atmosfery zbliżającego się mundialu. Na słupach powiewają flagi Rosji, regionu krasnodarskiego i miasta Soczi. Po drodze z lotniska pas pomiędzy jezdniami oświetlają neony z postaciami z dyscyplin olimpijskich oraz sylwetkami piłkarzy. Z powodu wysokiej temperatury ulice świecą pustkami. Nieliczni turyści (sezon wakacyjny rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca) chłodzą się w morzu lub chowają w okolicznych kawiarniach.

Mieszkańcy bardziej interesują się reprezentacją Brazylii, która do Soczi przyleciała w niedzielę. "Wiemy, że wkrótce przylecą do nas Polacy, ale w reprezentacji Brazylii jest więcej gwiazd światowego formatu" - przyznał miejscowy taksówkarz.

Pierwszy mecz na stadionie olimpijskim, który nosi nazwę od okolicznej góry Fiszt, a został wybudowany na zimowe igrzyska w 2014 roku, odbędzie się w piątek, kiedy to Portugalia zmierzy się z Hiszpanią. Obiekt położony jest około 25 km od centrum miasta, przy granicy z Abchazją.

Na przybycie "Biało-Czerwonych" gotowy jest również "Sputnik Stadium", gdzie biało-czerwoni będą trenowali. Obiekt mieści się poza centrum miasta, około 7,5 km od hotelu Polaków.

Reprezentacja Polski, która we wtorek o godz. 18 zagra towarzysko z Litwą w Warszawie, do Soczi ma przylecieć w środę o godz. 13.30 (14.30 miejscowego czasu). Wieczorem zaplanowana jest konferencja prasowa i pierwszy trening.

Turniej w Rosji rozpocznie się w czwartek. Wówczas na Łużnikach w Moskwie gospodarz imprezy zmierzy się z Arabią Saudyjską.

Rywalami Polaków w grupie H będą kolejno: Senegal (19 czerwca w Moskwie), Kolumbia (24 czerwca w Kazaniu) i Japonia (28 czerwca w Wołgogradzie).

Z Soczi Marcin Cholewiński