Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

Wybór Orła wszech czasów. Red. Janusz Basałaj i jego "10" najlepszych

Zbigniew Boniek przed Grzegorzem Latą, Kazimierzem Deyną, Włodzimierzem Lubańskim i Józefem Młynarczykiem - to czołówka polskich piłkarzy zdaniem doświadczonego redaktora Janusza Basałaja. Basałaj dziś jest dyrektorem komunikacji i mediów PZPN, ale przez lata pracował w najważniejszych redakcjach, tworzył zespół Canal+ Sport, wychował pokolenia komentatorów, na czele z Tomaszem Smokowskim i Andrzejem Twarowskim.

Dlaczego Janusz Basałaj Bońka ceni wyżej niż Latę, Deynę i Lubańskiego?

Reklama

- Bo jest moim przełożonym i boję się, żeby mi nie obciął apanaży - żartuje redaktor, po czym już poważnie dodaje: - Brałem pod uwagę sukcesy nie tylko odniesione z reprezentacją, ale też klubowe, a te Boniek ma większe niż Grzegorz Lato czy Kazimierz Deyna.

- Do dokonań Laty mam również wielki szacunek, za dwa medale MŚ i igrzysk olimpijskich. Dla mnie liczy się jednak nie tylko boisko, ale to "coś", co trudno wychwycić - osobowość. Za to szczególnie cenię Bońka - nie kryje.

Dla Deyny przewidział trzecią pozycję nie tylko za bramki strzelane dla Orłów, ale też za dojście z Legią Warszawa do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, czyli dzisiejszej Ligi Mistrzów.

- Włodek Lubański grał z Górnikiem w finale Pucharu Zdobywców Pucharów, a to jednak trochę mniej prestiżowe rozgrywki od PEMK, dlatego dla Włodka przewidziałem tylko czwarte miejsce. Pewnie byłoby znacznie wyższe, gdyby nie kontuzja, która pokrzyżowała mu karierę - zastanawia się red. Janusz Basałaj.

Na wysokim, piątym miejscu ekspert umieścił bramkarza i to nie Jana Tomaszewskiego, tylko Józefa Młynarczyka - jednego z bohaterów MŚ 1982 r.

- Zdecydowały dokonania klubowe, a Młynarczyk z FC Porto wygrał wszystko - Ligę Mistrzów, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny - przypomina Janusz Basałaj.

Jeszcze do 4 maja możecie głosować na najlepszego polskiego piłkarza wszech czasów. Z waszych głosów wybierzemy najlepszą "10", a później - czołową "trójkę". 1 czerwca poznamy tego najlepszego. Na razie Włodzimierz Lubański z Kazimierzem Deyną idą łeb w łeb - mają po 21 proc. głosów, a trzeci jest Robert Lewandowski (17 proc.), przed Bońkiem (13 proc.), Ernestem Wilimowskim i Jakubem Błaszczykowskim (obaj po 3 proc.). W ankiecie zagłosowało już prawie 110 tys. kibiców! Stadion PGE Narodowy zapełnilibyście dwukrotnie! 

Najlepsza "10" w historii zdaniem Janusza Basałaja:

1. Zbigniew Boniek

2. Grzegorz Lato

3. Kazimierz Deyna

4. Włodzimierz Lubański

5. Józef Młynarczyk

6. Robert Lewandowski

7. Jan Tomaszewski


8. Ernest Wilimowski

9. Władysław Żmuda

10. Ernest Pohl

Zobacz, jak wytypował swoją "10" Tomasz Frankowski!

Antoni Piechniczek stawia na Bońka! Właśnie dlatego!

Największy historyk reprezentacji Polski ma innego faworyta!

Najlepsi z najlepszych w optyce red. Kołtonia!

Marcin Daniec i jego najlepsi z najlepszych!

Michał Białoński