Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

Mundial 2018. Sylwetki Orłów - Maciej Rybus

Maciej Rybus z powodu kontuzji stracił Euro 2016 we Francji. Dwa lata później ma wielką szansę na to, by zadebiutować na mundialu.

Reklama

Grający na pozycji lewego obrońcy lub lewego pomocnika Rybus w sierpniu skończy 29 lat. Wraz z urodzinami może świętować sukces na mistrzostwach świata, na które jest mu dane jechać po raz pierwszy. Zresztą tak jak pozostałym kadrowiczom, z wyłączeniem Łukasza Fabiańskiego.

Reklama

Błyskotliwy piłkarz przyszedł na świat w 1989 roku w Łowiczu. W tamtejszym Pelikanie stawiał pierwsze kroki na drodze do piłkarskiej kariery. W wieku 16 lat przeniósł się do MSP Szamotuły, a już dwa lata później był zawodnikiem Legii Warszawa.

W wielką piłkę wprowadzał Rybusa trener Jan Urban, który jesienią 2007 roku pozwolił mu zadebiutować w Legii, najpierw w ówczesnym Pucharze Ekstraklasy, a kilka dni później w rozgrywkach ligowych. Jeszcze w tym samym roku zdobył pierwszą bramkę w lidze, pokonując bramkarza Górnika Zabrze.

Piłkarzem Legii Rybus był do 2012 roku, ale niedane mu było świętować ze stołecznym zespołem mistrzostwa Polski, a jedynie trzykrotnie krajowy Puchar i raz Superpuchar.

2,7 mln euro - za taką kwotę grający w lidze rosyjskiej Terek Grozny zdecydował się pozyskać polskiego piłkarza w 2012 roku. 109 meczów, 18 bramek i 20 asyst to jego bilans w barwach Tereka, którego piłkarzem był do 2016 roku.

Wkrótce Rybusowi dane będzie wrócić do Rosji. Już po raz drugi, bo do tamtejszej ligi powrócił po rocznej przerwie w 2017 roku.

Trudno uznać za udaną roczną przygodę reprezentanta Polski z ligą francuską. Nie wywalczył pewnego miejsca w Olympique Lyon, choć dane mu było zadebiutować w Lidze Mistrzów. Przedwcześnie zakończył jednak trzyletni kontrakt, przenosząc się na powrót do Rosji.

Lokomotiw Moskwa to już zupełnie inna bajka - regularne występy, a na koniec mistrzostwo Rosji.

Niemal dokładnie dwa lata po debiucie w Ekstraklasie Rybus dostąpił zaszczytu debiutu w seniorskiej reprezentacji Polski. W listopadzie 2009 roku wystąpił w meczu towarzyskim "Biało-Czerwonych" z Rumunią. Jeszcze w tym samym roku wpisał się na listę strzelców w spotkaniu z Kanadyjczykami.

Franciszek Smuda wziął Rybusa do kadry na Euro 2012, rozgrywane w Polsce i na Ukrainie, ale dał mu zagrać tylko w meczu otwarcia z Grekami. Na Euro 2016 w ogóle nie pojechał z powodu kontuzji barku.

Dziś Rybus ma na koncie już 51 występów i dwie bramki w reprezentacji Polski. Na mundialu w Rosji może być ważnym ogniwem kadry Adama Nawałki.

Maciej Rybus

Urodzony 19 sierpnia 1989 roku w Łowiczu.

Kariera

2007-2012 Legia Warszawa (102 mecze, 13 bramek)

2012-2016 Terek Grozny (109 meczów, 18 bramek)

2016-2017 Olympique Lyon (19 meczów)

Od 2017 Lokomotiw Moskwa (27 meczów, 1 bramka)

Reprezentacja Polski

51 meczów, dwie bramki

WS