Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

W Moskwie odbył się koncert inaugurujący Strefę Kibica przed MŚ

Koncert inaugurujący Strefę Kibica w Moskwie odbył się w niedzielę wieczorem przed gmachem Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU). Strefę Kibica zorganizowano właśnie w tym rejonie, choć lokalizacja przez miesiące wywoływała protesty studentów.


W niedzielę po południu przed gmachem MGU odbył się koncert; na scenie zagrały rosyjskie zespoły; tłumnie pojawiła się publiczność, głównie nastolatki i młodzież. Wieczorem w uroczystej inauguracji wzięli udział legendarni piłkarze: były napastnik reprezentacji Rosji Aleksandr Kierżakow i Francuz Marcel Desailly, który w 1998 roku zdobył z reprezentacją "Trójkolorowych" mistrzostwo świata. Na scenie zaprezentowano puchar mundialu, przyznawany triumfatorom piłkarskich MŚ od 1974 roku. 

Wszystko, co działo się na scenie, można było również oglądać na siedmiu wielkich ekranach. Na terenie strefy zorganizowano punkty gastronomiczne, sklep z mundialowymi pamiątkami, uruchomiono biuro rzeczy znalezionych.

Reklama

Moskiewska Strefa Kibica pomieści około 25 tysięcy ludzi i będzie największą w 11 miastach mundialu w Rosji. Zlokalizowano ją w rejonie MGU, po drugiej stronie rzeki, naprzeciwko stadionu Łużniki, na malowniczych Worobiowych Gorach (Wzgórzach Worobiowych), które są oazą zieleni w Moskwie. Wybór miejsca wywołał jednak kontrowersje. 

Pierwsze plany utworzenia Strefy Kibica obok głównego budynku MGU - na 40 tysięcy ludzi, ze sceną i ogromnym ekranem; obiektami, gdzie rozlokują się dziennikarze, wolontariusze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo - wzbudziły protesty studentów. W rezultacie w grudniu 2017 roku postanowiono, że strefa zostanie zmniejszona i pomieści 25 tysięcy osób, a scena będzie odsunięta o 300 metrów od gmachu uczelni.

Mimo to wciąż nie brak obaw, że strefa będzie przeszkadzać w nauce i zakłóci spokój mieszkańców akademika. Studenci nie ukrywali także, że obawiają się np. konfliktów z kibicami.

Szef komitetu ds. sportu we władzach Moskwy Nikołaj Gulajew zapewnił niedawno, że aby zapewnić spokój studentów i pracowników mieszkających w akademiku wykorzystano ekrany tłumiące hałas. 

Strefa Kibica będzie działać codziennie w dniu meczów, otwierana będzie na trzy godziny przed rozpoczęciem pierwszego spotkania, a zamykana - godzinę po zakończeniu ostatniego. Dojechać do niej można autobusem od stacji metra Kijowska i spod stadionu Łużniki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.