Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

Mundial 2018. To dlatego Afryka zawiodła na MŚ w Rosji

Od zakończenia mundialu w Rosji minęły niespełna dwa tygodnie. U jednych trwa świętowanie sukcesu, u innych rozliczanie porażek. W tej drugiej grupie znalazły się reprezentacje z Afryki.

Reklama

Po raz pierwszy od 1982 roku w drugiej rundzie mistrzostw świata nie znalazła się ani jedna reprezentacja z "Czarnego Lądu". Najbliżej osiągnięcia tego celu, po wygraniu swojego pierwszego grupowego meczu z Polską, był Senegal, ale na finiszu przegrał rywalizację z Kolumbią oraz Japonią. Maroko i Egipt skończyły grupowe rozgrywki na ostatnim miejscu. Nigerii oraz Tunezji udało się wygrać po jednym spotkaniu, ale nie takie były oczekiwania piłkarskich kibiców w Afryce. Co złożyło się na taki, a nie inny stan rzeczy? 

1. Anachroniczny sposób gry

Reklama

Choć łącznie w afrykańskich eliminacjach do MŚ padło 309 bramek, co dawało 2,43 gola na mecz, nieznacznie gorzej niż na mundialu w Rosji (2,64), to jednak w tej decydującej grupowej rozgrywce trafień było jak na lekarstwo. Weźmy grupę C, gdzie triumfowało Maroko przed Wybrzeżem Kości Słoniowej, Gabonem i Mali. Na 12 gier aż sześć zakończyło się bezbramkowymi remisami! Na MŚ padł jeden taki wynik (Francja - Dania).
Tak gra się w Afryce i dotyczy to zarówno reprezentacji, jak i klubów. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie zainkasować gola. Jak pokazał mundial w Rosji taka taktyka nie sprawdza się. Dominuje może nie tyle co bardzo ofensywny styl, co jednak parcie do przodu i skuteczne nękanie rywala. Afrykańskim drużynom tego brakuje i dlatego przegrywają już nawet z drużynami z Azji, które na tegorocznym mundialu zaprezentowały się lepiej niż te z Czarnego Lądu. 

2. Brak stabilizacji

Cztery lata temu, podczas mundialu w Brazylii, w 1/8 mistrzostw znalazły się reprezentacje Algierii i Nigerii. Gdzie są dzisiaj ci pierwsi? Właśnie co pod koniec czerwca ze stanowiska selekcjoner odszedł słynny Rabah Madjer. Od 2014 roku, od momentu jak po MŚ "Lisy Pustyni" zostawił Vahid Halilhodzić, to Madjer był... szóstym trenerem reprezentacji Algierii! W takich warunkach żadna kadra nie może normalnie funkcjonować. Algieria nie jest tutaj wyjątkiem.    

3. Słabe związki

Kolejna ze słabości afrykańskiej piłki, to słabe struktury. Tamtejsze związki w dużej mierze zarządzane są przez niekompetentnych działaczy, których dobierają politycy. Z drugiej strony, gdyby nie pomoc władz, to futbolowe federacje nie dałyby sobie rady. Tak jest od lat i nic się nie zmienia.

4. Trenerzy pod pręgierzem

Dwie spośród pięciu afrykańskich reprezentacji na mundialu w Rosji miały swoich trenerów, Aliou Cisse w Senegalu i Nabil Maaloul w Tunezji. Pozostałe prowadzili obcokrajowcy. Kilka lat temu rozmawiałem o tym z Samsonem Siasią, świetnym zawodnikiem, a potem bardzo dobrym trenerem, który z Nigeryjczykami wywalczył młodzieżowe wicemistrzostwo świata i brąz na igrzyskach w Rio de Janeiro. Podkreślał, że w Afryce nie szanuje się miejscowych szkoleniowców. Brakuje specjalistów do pracy z najmłodszymi, co potem przekłada się na wyniki reprezentacji.   

5. Mistrzostwa co roku

W Afryce mistrzostwa kontynentu rozgrywane są... co roku. W latach nieparzystych mamy Puchar Narodów Afryki, najbardziej prestiżową imprezę na Czarnym Kontynencie, która rozgrywana jest od 1957 roku, a od niedawna tj. od niespełna dziesięciu lat także Mistrzostwa Narodów Afryki czyli CHAN, rozgrywany tylko dla piłkarzy grających na kontynencie. Jak pokazują ostatnie wyniki nie służy to rozwojowi futbolu w Afryce.
Były futbolowe gwiazdy, jak Kalusha Bwalya z Zambii czy Emmanuel Amunike z Nigerii uważają, że kwestią czasu jest, kiedy wszystko wróci do normy i reprezentacje z Czarnego Kontynentu ponownie nawiążą do lepszych czasów, ale apelują też do piłkarskich władz na swoim kontynencie o wsparcie lokalnych federacji i pracę u podstaw.    


Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

Oni reprezentowali Afrykę na MŚ

1934 Włochy - Egipt (I runda)
1970 Meksyk - Maroko (I runda)
1974 RFN - Zair (I runda)
1978 Argentyna - Tunezja (I runda)
1982 Hiszpania - Kamerun, Algieria (I runda)
1986 Meksyk - Maroko (1/8 mundialu), Algieria (I runda)
1990 Włochy - Kamerun (ćwierćfinał), Egipt (I runda)
1994 USA - Nigeria (1/8 mundialu), Kamerun, Maroko (I runda)
1998 Francja - Nigeria (1/8 mundialu), RPA, Kamerun, Maroko, Tunezja (I runda)
2002 Japonia, Korea Południowa - Senegal (ćwierćfinał), Kamerun, Nigeria, RPA, Tunezja (I runda)
2006 Niemcy - Ghana (1/8 mundialu), Angola, WKS, Togo, Tunezja (I runda)
2010 RPA - Ghana (ćwierćfinał), RPA, Nigeria, WKS, Kamerun, Algieria (I runda)
2014 Brazylia - Nigeria, Algieria (1/8 mundialu), WKS, Ghana, Kamerun (I runda)
2018, Rosja - Egipt, Maroko, Nigeria, Tunezja, Senegal (I runda)