Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

Mundial 2018 - Szwecja, Niemcy, Rosja i Chorwacja chcą powtórzyć sukcesy sprzed lat

W Anglii Harrego Kane'a już całują po rękach za sam awans do ćwierćfinału MŚ. Jeśli snajper "Wyspiarzy" i jego koledzy pokonają dziś Szwecję, w boju o półfinał, będą noszeni na rękach w całym kraju. Początek meczu już o godz. 16.

W dzisiejszych ćwierćfinałach piłkarskich mistrzostw świata w Rosji zagrają zespoły, które na mundialu większych sukcesów nie odnosiły od wielu lat. O g. 16 czasu polskiego, w Samarze, Szwecja zmierzy się z Anglią, natomiast o g. 20, w Soczi, gospodarze podejmą Chorwację.

Reprezentacja "Trzech Koron", która zdaniem wielu wcale nie stoi na straconej pozycji w spotkaniu z Anglią, w ćwierćfinale znalazła się po raz pierwszy od 1994 roku. Wówczas na mundialu w USA zajęła trzecie miejsce.

Reklama

Kapitan Szwedów Andreas Granqvist otwarcie mówi, że to rywale będą kontrolować tempo gry. "Jeśli skupimy się na obronie i kontratakach, mam nadzieję, że stać nas na gole" - powiedział 33-letni obrońca.

Anglia czeka z kolei na udany występ w MŚ od 1990 roku, kiedy zajęła czwarte miejsce. Selekcjoner Gareth Southgate jest świadomy, że ćwierćfinał nie jest szczytem marzeń kibiców.

"Zrobiliśmy postęp, ale niczego jeszcze nie osiągnęliśmy. Wszyscy piłkarze są głodni sukcesu, ale jednocześnie są świadomi, że dopiero się uczą" - podkreślił 47-letni szkoleniowiec.

Będzie to trzeci mecz tych drużyn na mundialu. Poprzednie dwa zakończyły się remisami.

Z kolei o 20 na boisko w Soczi wybiegną gospodarze turnieju i Chorwaci. Rosjanie (wówczas jako ZSRR) osiągnęli swój najlepszy w historii wynik w 1966 roku, kiedy zajęli czwarte miejsce.

Spośród tej czwórki ćwierćfinalistów "najświeższymi" sukcesami może pochwalić się Chorwacja. Zespół z Bałkanów był trzeci 20 lat temu we Francji, gdzie debiutował po rozpadzie Jugosławii.

Obecne pokolenie chorwackich piłkarzy, m.in. z Luką Modricem, Ivanem Rakiticiem czy Mario Mandżukicem, liczy, że osiągnięcie rodaków w 1998 roku uda się poprawić. "Jesteśmy w ćwierćfinale, ale nasze cele są większe. Być może uda się nam podnieść w górę Puchar Świata" - ocenił obrońca Domagoj Vida.

Zwycięzcy sobotnich meczów trafią na siebie w półfinale, który odbędzie się w środę na moskiewskich Łużnikach.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.