Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

MŚ Rosja 2018. Większość stadionów w budowie

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji w 2018 roku rozegrane zostaną na 12 stadionach w 11 miastach. Pięć aren jest już gotowych, przy innych trwają jeszcze prace budowlane. Roboty przyspieszyły i prowadzone są 24 godziny na dobę.

Zgodnie z ustaleniami organizatorzy mają przygotować większość stadionów przed końcem roku, ale infrastruktura wokół części z nich może nie powstać nawet do mundialu.

Reklama

Pośpiech w ostatnich miesiącach budowy może też skutkować wieloma usterkami, z którymi ciągle zmaga się m.in. oddany do użytku na wiosnę obiekt w Sankt Petersburgu. Oprócz tego stadionu ukończone są areny w Moskwie (Spartak Arena), Soczi (Stadion "Fiszt") oraz Kazaniu (Kazań Arena), które latem gościły uczestników piłkarskiego Pucharu Konfederacji.

Gotowy jest także główny stadion MŚ - moskiewskie Łużniki. 11 listopada reprezentacje Rosji i Argentyny rozegrają na nim pierwszy oficjalny mecz po kompleksowej przebudowie tego zabytkowego obiektu z 1956 roku.

Przy innych arenach trwają, określane jako "wykończeniowe", prace nad konstrukcją m.in. dachu i bram, jak również montaż wind, urządzeń sanitarnych, krzesełek i murawy.

Jakkolwiek stan wykończenia stadionów w oficjalnych raportach jest zazwyczaj określany jako "bardzo zaawansowany", niektóre obiekty nie przypominają jeszcze aren w końcowej fazie budowy. W Samarze (Samara Arena), Rostowie nad Donem (Rostów Arena), Kaliningradzie (Stadion Kaliningrad), Sarańsku (Mordowia Arena) i Wołgogradzie (Wołgograd Arena) ciągle rozstawione są dźwigi i rusztowania. Infrastruktura wokół tych obiektów dopiero powstaje, brakuje dróg dojazdowych i parkingów. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Jekaterynburgu i Niżnym Nowogrodzie.

Najdalej ukończenia jest stadion w Samarze. W tym mieście nad Wołgą, od lat stanowiącym technologiczne zaplecze kraju, zakładano budowę bardzo nowoczesnej areny. Rzeczywistość zweryfikowała jednak te pomysły. Najpierw zmieniono lokalizację obiektu - z wyspy w centrum miasta na odległe obrzeża, potem zarzucono pomysł budowy ogromnej, mającej ponad 80 metrów wysokości, przezroczystej kopuły. Aktualnie trwa wyścig z czasem, aby pomniejszony dach pokryć czymkolwiek (drogie poliwęglany już dawno zastąpiono zwykłą stalą) i zacząć prace przy murawie. Ten obiekt ma zostać oddany do użytku na wiosnę.

Większość stadionów na rosyjski mundial powstawała w cieniu afer korupcyjnych, bankructw wykonawców, unieważnionych przetargów, a nawet dymisji politycznych. Problemy powodowały duże opóźnienia. Choć brak jeszcze pełnych danych, niemal pewnym jest, że planowane koszty zostały w większości przypadków znacznie przekroczone.

Najbliżej polskiej granicy znajduje się stadion w Kaliningradzie. Najdalej, blisko trzy tysiące kilometrów od Warszawy, już w azjatyckiej części Rosji, u stóp Uralu, leży Jekaterynburg Arena. Obiekty MŚ rozrzucone są więc po całej zachodniej części Rosji. Większość z nich jest malowniczo położona nad brzegami morza - stadion w Soczi nad Morzem Czarnym, a w Sankt Petersburgu nad Bałtykiem (Zatoka Fińska) - lub rzek. Aż trzy obiekty położone są nad Wołgą - Stadion Niżny Nowogród, Samara Arena i Wołgograd Arena. Nieopodal ujścia Kazanki do Wołgi leży Kazań Arena, a nad Donem wybudowano Rostów Arena.

Stadiony piłkarskich mistrzostw świata 2018 w Rosji:

Stadion Łużniki (Moskwa)

Stadion Narodowy 

pojemność: 81 006

rok otwarcia: 1956 (ostatnia przebudowa 2017)

Kompleksowa przebudowa zabytkowego obiektu zakończyła się jesienią 2017 roku. Fasada i forma stadionu z 1956 roku została zachowana. Zlikwidowano bieżnię lekkoatletyczną, a nowe trybuny przybliżono do murawy. Pierwszy oficjalny mecz zaplanowano na 11 listopada 2017 roku.

Spartak Arena - Otkrytije Arena (Moskwa)

pojemność: 43 298

rok otwarcia: 2014

klub: Spartak Moskwa

Obiekt oddano do użytku w 2014 roku. Regularnie rozgrywa na nim mecze Spartak Moskwa.

Stadion Olimpijski "Fiszt" (Soczi)

pojemność 47 700

rok otwarcia: 2013

Stadion "Fiszt" był miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk w Soczi w 2014 roku oraz sercem Parku Olimpijskiego. Przed mundialem obiekt został dostosowany do rozgrywania meczów piłkarskich. Zdemontowano tymczasowy dach oraz dobudowano dodatkowe trybuny za bramkami. Obiekt, po zmianach, oddano do użytku w marcu 2017 roku.

Kazań Arena

pojemność: 44 779

rok otwarcia: 2013

klub: Rubin Kazań

Stadion został oddany do użytku w 2013 roku przed Letnią Uniwersjadą. Oprócz ceremonii otwarcia i zamknięcia tych zawodów na arenie odbywały się mecze Pucharu Konfederacji. Występują tu też piłkarze lokalnego Rubina.

Dowiedz się więcej na temat: MŚ 2018 w Rosji