Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

MŚ Rosja 2018. Większość stadionów w budowie

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji w 2018 roku rozegrane zostaną na 12 stadionach w 11 miastach. Pięć aren jest już gotowych, przy innych trwają jeszcze prace budowlane. Roboty przyspieszyły i prowadzone są 24 godziny na dobę.

Reklama

Zgodnie z ustaleniami organizatorzy mają przygotować większość stadionów przed końcem roku, ale infrastruktura wokół części z nich może nie powstać nawet do mundialu.

Reklama

Pośpiech w ostatnich miesiącach budowy może też skutkować wieloma usterkami, z którymi ciągle zmaga się m.in. oddany do użytku na wiosnę obiekt w Sankt Petersburgu. Oprócz tego stadionu ukończone są areny w Moskwie (Spartak Arena), Soczi (Stadion "Fiszt") oraz Kazaniu (Kazań Arena), które latem gościły uczestników piłkarskiego Pucharu Konfederacji.

Gotowy jest także główny stadion MŚ - moskiewskie Łużniki. 11 listopada reprezentacje Rosji i Argentyny rozegrają na nim pierwszy oficjalny mecz po kompleksowej przebudowie tego zabytkowego obiektu z 1956 roku.

Przy innych arenach trwają, określane jako "wykończeniowe", prace nad konstrukcją m.in. dachu i bram, jak również montaż wind, urządzeń sanitarnych, krzesełek i murawy.

Jakkolwiek stan wykończenia stadionów w oficjalnych raportach jest zazwyczaj określany jako "bardzo zaawansowany", niektóre obiekty nie przypominają jeszcze aren w końcowej fazie budowy. W Samarze (Samara Arena), Rostowie nad Donem (Rostów Arena), Kaliningradzie (Stadion Kaliningrad), Sarańsku (Mordowia Arena) i Wołgogradzie (Wołgograd Arena) ciągle rozstawione są dźwigi i rusztowania. Infrastruktura wokół tych obiektów dopiero powstaje, brakuje dróg dojazdowych i parkingów. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Jekaterynburgu i Niżnym Nowogrodzie.

Najdalej ukończenia jest stadion w Samarze. W tym mieście nad Wołgą, od lat stanowiącym technologiczne zaplecze kraju, zakładano budowę bardzo nowoczesnej areny. Rzeczywistość zweryfikowała jednak te pomysły. Najpierw zmieniono lokalizację obiektu - z wyspy w centrum miasta na odległe obrzeża, potem zarzucono pomysł budowy ogromnej, mającej ponad 80 metrów wysokości, przezroczystej kopuły. Aktualnie trwa wyścig z czasem, aby pomniejszony dach pokryć czymkolwiek (drogie poliwęglany już dawno zastąpiono zwykłą stalą) i zacząć prace przy murawie. Ten obiekt ma zostać oddany do użytku na wiosnę.

Większość stadionów na rosyjski mundial powstawała w cieniu afer korupcyjnych, bankructw wykonawców, unieważnionych przetargów, a nawet dymisji politycznych. Problemy powodowały duże opóźnienia. Choć brak jeszcze pełnych danych, niemal pewnym jest, że planowane koszty zostały w większości przypadków znacznie przekroczone.

Najbliżej polskiej granicy znajduje się stadion w Kaliningradzie. Najdalej, blisko trzy tysiące kilometrów od Warszawy, już w azjatyckiej części Rosji, u stóp Uralu, leży Jekaterynburg Arena. Obiekty MŚ rozrzucone są więc po całej zachodniej części Rosji. Większość z nich jest malowniczo położona nad brzegami morza - stadion w Soczi nad Morzem Czarnym, a w Sankt Petersburgu nad Bałtykiem (Zatoka Fińska) - lub rzek. Aż trzy obiekty położone są nad Wołgą - Stadion Niżny Nowogród, Samara Arena i Wołgograd Arena. Nieopodal ujścia Kazanki do Wołgi leży Kazań Arena, a nad Donem wybudowano Rostów Arena.

Stadiony piłkarskich mistrzostw świata 2018 w Rosji:

Stadion Łużniki (Moskwa)

Stadion Narodowy 

pojemność: 81 006

rok otwarcia: 1956 (ostatnia przebudowa 2017)

Kompleksowa przebudowa zabytkowego obiektu zakończyła się jesienią 2017 roku. Fasada i forma stadionu z 1956 roku została zachowana. Zlikwidowano bieżnię lekkoatletyczną, a nowe trybuny przybliżono do murawy. Pierwszy oficjalny mecz zaplanowano na 11 listopada 2017 roku.

Spartak Arena - Otkrytije Arena (Moskwa)

pojemność: 43 298

rok otwarcia: 2014

klub: Spartak Moskwa

Obiekt oddano do użytku w 2014 roku. Regularnie rozgrywa na nim mecze Spartak Moskwa.

Stadion Olimpijski "Fiszt" (Soczi)

pojemność 47 700

rok otwarcia: 2013

Stadion "Fiszt" był miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk w Soczi w 2014 roku oraz sercem Parku Olimpijskiego. Przed mundialem obiekt został dostosowany do rozgrywania meczów piłkarskich. Zdemontowano tymczasowy dach oraz dobudowano dodatkowe trybuny za bramkami. Obiekt, po zmianach, oddano do użytku w marcu 2017 roku.

Kazań Arena

pojemność: 44 779

rok otwarcia: 2013

klub: Rubin Kazań

Stadion został oddany do użytku w 2013 roku przed Letnią Uniwersjadą. Oprócz ceremonii otwarcia i zamknięcia tych zawodów na arenie odbywały się mecze Pucharu Konfederacji. Występują tu też piłkarze lokalnego Rubina.

Stadion Kriestowskij - Zenit Arena (Sankt Petersburg)

pojemność: 68 143

Rok otwarcia: 2017

Klub: Zenit St. Petersburg

Stadion Sankt Petersburg jako jedyny obiekt MŚ ma rozsuwany dach, a pojemnością (ponad 68 tys. widzów, około 80 tys. w wypadku koncertów itp.) ustępuje tylko stadionowi Łużniki. Budowa, która rozpoczęła się w 2007 roku, zakończyła się wiosną 2017 roku. Obiekt kosztował ponad miliard dolarów, co czyni go jedną z najdroższych sportowych inwestycji w dziejach. Na stadionie odbywały się mecze, w tym finał, piłkarskiego Pucharu Konfederacji. Swoje spotkania rozgrywa tutaj także Zenit Sankt Petersburg.

Stadion Kaliningrad - Bałtica Arena

pojemność: 35 212

rok otwarcia: w budowie 

klub: Bałtika Kaliningrad

Prace wewnątrz obiektu, m.in. przy montażu krzesełek mają zakończyć się w grudniu. Trawa już wykiełkowała. Brak postępów przy budowie dróg, parkingów i dalszej infrastruktury wokół areny.  Trwa montaż urządzeń wewnątrz areny.

Wołgograd Arena

pojemność: 45 568

rok otwarcia: w budowie (na terenie dawnego Stadionu Centralnego)

klub: Rotor Wołgograd

Relatywnie dobrze prezentuje się infrastruktura wokół obiektu, który jest położony blisko dróg i zabudowań. Trwają końcowe prace nad dachem, którego konstrukcja oparta na rozciągniętych stalowych kablach była podnoszona centymetr po centymetrze przez półtora miesiąca na wysokość blisko 50 metrów przez 88 wyciągarek. Trwają przyłączenia do sieci elektrycznej, kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej.

Jekaterynburg Arena

pojemność: 35 696

rok otwarcia: 1953 (obecnie w przebudowie)

klub: Urał Jekaterynburg

Ze względu na zabytkowy charakter stadionu były problemy przy powiększeniu trybun do wymaganych przez FIFA 35 tys. miejsc, jak również zachowania historycznej fasady. Ostatecznie zdecydowano się na zamontowanie tymczasowych krzesełek za bramkami na dodatkowych rusztowaniach, poza główną bryłą obiektu - trwają ostatnie prace nad ich montażem. Infrastruktura wokół obiektu jest niemal skończona. Wykonawca posadził wiele drzew, pojawiły się nasadzenia skalne i kwiatowe dekoracje. Trwa instalacja systemu oświetlenia.

Rostów Arena

pojemność: 45 145

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: FK Rostów

Wedle wykonawcy obiekt jest już w 90 procentach skończony. Część krzesełek jest już zamontowana, trwa instalacja urządzeń wewnątrz areny, m.in. wind, schodów i podwieszanych sufitów. Infrastruktura wokół areny dopiero powstaje.

Mordowia Arena (Sarańsk)

pojemność: 44 442

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: Mordowia Sarańsk

Położono murawę, skończony jest główny szkielet obiektu. Prace koncentrują się przy dachu i fasadzie, które powstają z prefabrykowanych elementów i po MŚ zostaną częściowo zdemontowane. Ciągle brakuje krzesełek.

Stadion Niżny Nowogród

pojemność: 45 331

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: Olimpijec Niżny Nowogród

Zakończono pracę przy murawie. Nieukończony jest dach obiektu, trwa instalacja urządzeń wewnątrz areny. Dobrze prezentuje się infrastruktura wokół stadionu, który leży blisko głównych szlaków komunikacyjnych i zabudowań.

Samara Arena

pojemność: 44 807 

rok otwarcia: obecnie w budowie

klub: Krylja Sowietow Samara

Trwa montaż dachu. Teren wokół obiektu jest wyrównany. Dopiero niedawno rozpoczęły się pierwsze prace nad infrastrukturą, a stadion leży daleko od głównych dróg i centrum miasta. Brak murawy - trwa montaż systemu odprowadzania wody. Wykonawca ma duże opóźnienie.