Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

MŚ Rosja 2018. Skandynawia dumna z awansu trzech drużyn na mundial

Jeszcze nigdy w historii piłkarskich mistrzostw świata rozgrywanych od 1930 roku na jednym turnieju nie grały trzy drużyny ze Skandynawii. Na przyszłoroczny mundial w Rosji awansowali Islandczycy, Duńczycy i Szwedzi.

Reklama

"Ta historyczna statystyka pokazuje siłę futbolu z Północy" - skomentował islandzki dziennik "Visir".

Reklama

Islandzkie media podkreśliły, że Duńczycy i Szwedzi już wielokrotnie występowali na wielkim turnieju, a Islandia się od nich przez lata uczyła, lecz "tym razem uczeń okazał się lepszy od profesorów".

Skomentowały z pewnym "przekąsem", że "podczas gdy Szwecja i Dania rozgrywały w zimnym listopadzie ciężkie i nerwowe mecze barażowe i do końca nie były pewne awansu, to reprezentacja Islandii przybywa na wypoczynkowym zgrupowaniu w ciepłym i słonecznym Katarze".

Dla Szwecji, która pokonała w dwumeczu barażowym Włochy, MŚ w Rosji będą już 12. turniejem w historii tych rozgrywek, w których ten kraj zdobył trzy medale - dwa brązowe, w Brazylii (1950) i USA (1994) oraz jeden srebrny w 1958 roku, kiedy Szwecja była gospodarzem MŚ.

Dania po wygraniu barażu z Irlandią zagra w finałach MŚ po raz piąty. Wcześniej wystąpiła na mundialu w latach: 1986, 1998, 2002 i 2010.

Norwegia, której nie udały się kwalifikacje i nie pojawi się w Rosji, grała trzy razy na mundialu - w 1938, 1994 i 1998 roku.

Najmniejszym krajem w historii mundialu jest Islandia, która posiada 330 tysięcy mieszkańców. Szwecja liczy 9,9 mln, a Dania 5,7 mln.

"Łącznie z populacją ok. 16 milionów mieszkańców jesteśmy mniejsi niż niejeden finalista, tak więc awans aż trzech drużyn do takiego turnieju jest wyjątkowym osiągnięciem" - skomentował "Visir".

Zbigniew Kuczyński