Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

MŚ Rosja 2018. Senegal awansował na mundial

Senegal został 24. zespołem, który wywalczył sobie awans na mundial w Rosji i trzecim - po Egipcie oraz Nigerii - z kontynentu afrykańskiego. Awans dało im zwycięstwo z RPA 2-0 w piątek w Polokwane.

Pierwszego gola dla gości zdobył w 12. minucie Diafra Sakho, a w 39. wynik ustalił samobójczym trafieniem obrońca RPA Thamsanqa Mkhize. Przy obu bramkach miał udział piłkarz Liverpoolu Sadio Mane.

Kolejkę przed zakończeniem rywalizacji w grupie D finałowej fazy kwalifikacji w Afryce Senegal ma 11 punktów i o pięć wyprzedza zespoły RPA oraz Burkina Faso.

Niemal dokładnie przed rokiem - 12 listopada - RPA wygrała na własnym terenie 2-1, ale Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) nakazała powtórkę spotkania z powodu skandalicznej decyzji i wypaczenia wyniku przez arbitra Josepha Lampteya. Sędzia z Ghany podyktował rzut karny dla gospodarzy po tym, jak obrońca Senegalu Kalidou Koulibaly miał rzekomo zagrać piłkę ręką we własnym polu karnym. Takiego zdarzenia jednak nie było i według FIFA arbiter naruszył on zasadę "bezprawnego wpływu na wynik meczu".

Reklama

Decyzja o powtórce zapadła po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie podtrzymał dożywotnią dyskwalifikację Lampteya.

We wtorek obie drużyny zmierzą się ponownie w Senegalu.

Uczestnicy MŚ 2018 - 24 z 32:

gospodarz - Rosja

z eliminacji:

strefa azjatycka (4,5 miejsca): Japonia, Iran, Korea Płd., Arabia Saudyjska

strefa europejska (13): Belgia, Niemcy, Anglia, Hiszpania, Polska, Islandia, Serbia, Francja, Portugalia

 strefa Ameryki Płd. (4,5 miejsca): Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Kolumbia

strefa afrykańska (5 miejsc): Nigeria, Egipt, Senegal

strefa CONCACAF (3,5 miejsca): Meksyk, Kostaryka, Panama

Oceania (0,5 miejsca): -