Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018

MŚ Rosja 2018. Kolumbia najgroźniejszym rywalem Polski na mundialu

Kolumbijczycy na mistrzostwach świata do tej pory wystąpili pięć razy. Z Polską mierzyli się pięciokrotnie w meczach towarzyskich. Na mundialu w Rosji ich największą gwiazdą będzie James Rodrigez, klubowy kolega Roberta Lewandowskiego.

Na ostatnich mistrzostwach świata Kolumbijczycy odpadli w ćwierćfinale, ulegając gospodarzowi imprezy - Brazylii (1-2). Ten rezultat był najlepszym w ich historii, jeśli chodzi u udział na mundialu. W rankingu FIFA Kolumbijczycy są niżej notowani od Polski i plasują się na 13. pozycji.

W drużynie, oprócz Jamesa Rodrigueza, jest wiele gwiazd, na których można zawiesić oko. Wyróżniającymi się zawodnikami w swoich ligach są m.in. Juanm Cuadrado czy Radamel Falcao. Ten ostatni to klubowy kolega Kamila Glika, z którym gra wspólnie w AS Monaco. 

Reklama

Trenerem Kolumbijczyków jest od stycznia 2012 Argentyńczyk Jose Pekerman. Szkoleniowiec wcześniej prowadził młodzieżowe drużyny U17 i U20 reprezentacji Argentyny, by następnie przejąć seniorski zespół "Albiceleste". Na mundialu w 2006 roku dotarł ze swoją reprezentacją do ćwierćfinału, gdzie uległ Niemcom.

Pekerman jest znany z dobrego nosa do młodzieży. Do zespołu Argentyny wprowadzał m.in. Lionela Messiego, który debiutował w reprezentacji właśnie pod jego wodzą. W Kolumbii jest pierwszym obcokrajowcem, który prowadzi drużynę narodową.

Kolumbijczycy najczęściej grają w ustawieniu z jednym napastnikiem - Radamelem Falcao. Siłę pomocy stanowi James Rodriguez, który zazwyczaj ustawiony jest za plecami snajpera. Na bramce szkoleniowiec Kolumbii stawia najczęściej na Davida Ospinę, który na co dzień jest rezerwowym bramkarzem Arsenalu. 

W eliminacjach do mundialu w Rosji Kolumbia zajęła czwarte miejsce w grupie A i do końca musiała walczyć o upragniony awans. O tym, jak ważna jest to dla Kolumbijczyków impreza, może świadczyć bardzo nieprzyjemna historia z 1994 roku. Kadra narodowa odpadła wtedy z mundialu w fazie grupowej, a w jednym z meczów samobójczego gola strzelił Andres Escobar. Kiedy piłkarz wrócił do kraju, został zastrzelony przez fanatycznego kibica. W jego stronę wystrzelono aż sześć kul.

Po losowaniu grup mistrzostw świata w Rosji, kolumbijskie media przestrzegają przed ekipą Polaków. Wszyscy zwracają uwagę na Roberta Lewandowskiego, który jest niekwestionowaną gwiazdą "Biało-Czerwonych". W Kolumbii zaznaczają jednak, że ich kadra narodowa ma duże szanse na wyjście z grupy H, w której znajdują się jeszcze Senegal i Japonia.

Adrianna Kmak

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.