Reklama

Reklama

Mistrzostwa świata 2014

MŚ 2014 - Meksykanie po raz 15. na mundialu

Reprezentacja Meksyku zagra w finałach mistrzostw świata po raz 15. Jej największe osiągnięcie w historii tej imprezy to dwukrotny udział w ćwierćfinale - w 1970 i w 1986 roku.

Eliminacje do mundialu nie były dla Meksykanów spacerkiem. Dość powiedzieć, że w ich trakcie posadę stracił selekcjoner Jose Manuel de la Torre. Kadrę na dwa mecze przejął doświadczony Victor Manuel Vucetich, a jego miejsce zajął następnie Miguel Herrera. Poprowadził on drużynę narodową w dwumeczu barażowym z Nową Zelandią, stawiając wyłącznie na zawodników z ligi meksykańskiej. Decyzja ta okazała się trafiona. W grudniu 2013 Herrera został selekcjonerem na stałe.

Miguel Herrera, selekcjoner reprezentacji Meksyku mówi: -To największe wyzwanie w całej mojej trenerskiej karierze. Wspólnie z moim sztabem technicznym zrobię wszystko, żeby wyposażyć naszych chłopaków - głównych bohaterów tego turnieju - we wszystkie możliwe narzędzia, tak, by mogli dowieść na boisku, że Meksyk jest gotów na zmiany.

Reklama

- Musimy zacząć turniej z nadzieją, z marzeniem i pragnieniem, by dojść do finału i zostać mistrzami świata - bo w przeciwnym razie staniemy się tylko tłem dla innych. Meksyk nie jedzie do Brazylii po to, żeby być tłem, tylko po to, żeby zrobić różnicę. Oczekuje się od nas, że pokażemy, iż jesteśmy gotowi, by zmienić historię naszych występów w Pucharze Świata. Wiemy, że ta historia w tej chwili nie przemawia na naszą korzyść, bo najdalej docieraliśmy tylko do ćwierćfinałów. Teraz nadszedł jednak bardzo ważny moment; każdy dzień to zupełnie nowy, inny dzień. Zaczyna się kolejny mundial, a my jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczony cel.

Herrera mianował kapitanem Rafaela Marqueza, byłego obrońcę Barcelony, obecnie grającego w Leonie.

- To wyjątkowy człowiek. Wcześniej nie miałem okazji poznać go zbyt dobrze, ale zawsze z radością się z nim witałem, kiedy się spotykaliśmy. To wielka postać meksykańskiej piłki. Dziś, kiedy znam go już dobrze, widzę, że to poważny i zaangażowany facet, a do tego urodzony przywódca. Inni gracze tak właśnie go traktują. W jego karierze nie da się znaleźć żadnych upadków. To naturalne, że będzie kapitanem; liderem zespołu. Zdecydowałem o tym, kiedy objąłem kadrę narodową. Jestem pewien, że Rafa podejdzie do tego zadania z tą samą sumiennością, jaką zawsze wykazywał - mówi Herrera.

Najjaśniejszą gwiazdą trudnych dla Meksyku eliminacji był napastnik Oribe Peralta. Na arenie międzynarodowej debiutuje on dosyć późno, bo w wieku 30 lat. Niedawno przeszedł z Santos Laguny do Club America za rekordową sumę 10 milionów dolarów.

- Brazylia, z którą zagramy w fazie grupowej, to bardzo groźny przeciwnik. Lubią być w posiadaniu piłki. Będziemy starali się im ją odebrać, zmuszać ich do biegania i wykorzystać ich słabości - zapowiada Peralta.

Pojedynek z gospodarzami będzie drugim z kolei meczem Meksykanów na mundialu. Wcześniej zagrają z Kamerunem, a na koniec swoich występów w fazie grupowej zmierzą się z Chorwacją.

- Każda z tych drużyn prezentuje inny styl. Kameruńczycy są szybcy; będziemy musieli zwracać uwagę na ich szybkich graczy i ani na chwilę nie stracić koncentracji. Chorwacja z kolei to bardzo poukładany zespół, w którym grają interesujący zawodnicy z najlepszych lig świata. Jeśli chcemy wygrać te mecze, będzie to wymagało od nas maksymalnej koncentracji. Mamy świadomość czekających nas wyzwań - mów Peralta.

Czy Meksyk może sprawić niespodziankę w tym turnieju?

- Wszystko będzie zależało od naszej psychiki. Musimy mierzyć w najwyższy możliwy cel, jeśli chcemy daleko zajść. To wszystko, czym powinniśmy się martwić, jeśli poważnie myślimy o zapisaniu się w historii futbolu - twierdzi Peralta.

Obok Rafaela Marqueza, największymi gwiazdami reprezentacji Meksyku są Javier Hernandez występujący na pozycji napastnika w Manchesterze United, Andres Guardado grający w barwach Bayeru Leverkusen i lewonożny Giovani Dos Santos występujący w Villarreal.

Tłumaczenie: Katarzyna Kasińska

Kadra Meksyku na MŚ w Brazylii:

Bramkarze

1 Jose Corona

12 Alfredo Talavera

13 Guillermo Ochoa

Obrońcy

2 Francisco Rodriguez

3 Carlos Salcido

4 Rafael Marquez

5 Diego Reyes

7 Miguel Layun

15 Hector Moreno

16 Miguel Ponce

22 Paul Aguilar

Pomocnicy

6 Hector Herrera

8 Marco Fabian

17 Isaac Brizuela

18 Andres Guardado

20 Javier Aquino

21 Carlos Pena

23 Jose Vazquez

Napastnicy

9 Raul Jimenez

10 Giovani dos Santos

11 Alan Pulido

14 Javier Hernandez

19 Oribe Peralta

Reklama

Reklama

Reklama