Reklama

Reklama

Mistrzostwa świata 2014

MŚ 2014: Korea Południowa chce sprawić niespodziankę w Brazylii

Korea Południowa to najbardziej utytułowana drużyna narodowa na kontynencie azjatyckim. Udział w brazylijskim mundialu będzie ich dziewiątym występem w finałach mistrzostw świata, a ósmym z rzędu.

Obecna kondycja południowokoreańskiej reprezentacji jest słabsza niż w ubiegłych latach. Dość powiedzieć, że ze wszystkich drużyn, które  zobaczymy w Brazylii, tylko Australia znajduje się w rankingu FIFA niżej niż "Tygrysy Azji".

Największym sukcesem Korei Południowej w historii jej mundialowych występów jest awans do półfinału w 2002 r. Wywalczyła go drużyna prowadzona przez Holendra Guusa Hiddinka. Koreańczycy byli wówczas współgospodarzami imprezy. W 2010 r., w RPA, dotarli do 1/8 finału, gdzie ulegli Urugwajowi.

Korea Południowa trafiła do grupy H, gdzie zmierzy się z Algierią, Rosją i Belgią. Wielu automatycznie uznało tę grupę za jedną z łatwiejszych, ale Koo Ja-Cheol, zawodnik FSV Mainz 05, przekonuje, że na imprezie tej rangi o łatwych przeciwnikach nie może być mowy.

Reklama

- Wielu kibiców u nas w kraju myśli, że trafiła nam się łatwiejsza grupa. Ale na mundialu nie wolno lekceważyć żadnego przeciwnika. Ja wcale nie uważam, że mieliśmy więcej szczęścia w losowaniu niż inni. Najważniejsze to przygotować się do mistrzostw najlepiej jak potrafmy, by nie zawieść oczekiwań naszych fanów. Właśnie na tym się teraz koncentrujemy. Ja sam właściwie nie myślę o naszych przeciwnikach - powiedział Koo Ja-Cheol, pomocnik reprezentacji Korei Południowej.

Koo Ja-Cheol to jeden z bardziej doświadczonych zawodników w południowokoreańskiej drużynie. Podpisał już trzeci w swojej karierze kontrakt z niemieckim klubem. Łącznie powołanie na mundial dostało siedemnastu piłkarzy grających na co dzień w zagranicznych klubach.

- Pierwszy cel, jaki sobie stawiamy - podobnie jak inne drużyny - to awans do szesnastki. Osiągnięcie tego celu jest jak najbardziej realne. Przygotowujemy się do tego najlepiej jak potrafimy. Nie chcę spekulować o przyszłości, bo wszystko rozstrzygnie się na boisku. Dopiero tam okaże się, na co nas stać. W kadrze panuje dobra atmosfera. Pracujemy ze sobą już od dłuższego czasu. W Brazylii pokażemy się z naszej najlepszej strony - stwierdził Koo Ja-Cheol.

Zespół Korei Południowej nie jest zaliczany do faworytów imprezy, ale chce pokusić się o sprawienie niespodzianki.

- Na takiej imprezie trzeba wysoko zawiesić sobie poprzeczkę. Nie jesteśmy uważani za tak silny zespół, jak Brazylia, Niemcy czy Hiszpania. Ale teoretycznie słabsza drużyna jak najbardziej może pokonać futbolowe potęgi. Odkąd zacząłem grać w piłkę, marzę o sukcesie w Pucharze Świata i sprawieniu radości kibicom w kraju - podkreślił pomocnik.

Trener Myung-bo Hon postawił na młodych zawodników. Tylko jeden kadrowicz ma więcej niż 30 lat.

- Mundial to bardzo ważne wydarzenie w karierze każdego piłkarza. Te mistrzostwa będą chyba inne niż wszystkie, bo odbywają się w Brazylii, gdzie ludzie uwielbiają futbol i gdzie właśnie futbol jest sportem uprawianym przez większość. Udział w takiej imprezie ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie. Moim marzeniem jest, żebyśmy wypadli w niej dobrze - dodał Koo Ja-Cheol.

Czy Korea Południowa ma szansę powtórzyć sukces z 2002 roku?

- Tamte mistrzostwa mają wyjątkowe znaczenie dla ludzi z mojego pokolenia. Oglądaliśmy je, będąc jeszcze uczniami. Już jako dziecko marzyłem, żeby zagrać na mundialu. To będzie dla mnie wyjątkowy czas. Na razie jeszcze nie do końca zdaję sobie sprawę z tego, co to wszystko oznacza, ale w przyszłości będę zapewne spoglądał z dumą na wydarzenia w Brazylii. Dlatego chcę dobrze wypaść i dobrze przygotować się do tych mistrzostw - zakończył.

Tłumaczenie: Katarzyna Kasińska

Kadra Korei Południowej na MŚ w Brazylii:Bramkarze

1 Sung-ryong Jung

12 Seung-gyu Kim

18 Bum-young Lee

Obrońcy

2 Chang-soo Kim

3 Suk-young Yun

4 Tae-hwi Kwak

5 Youn-gwon Kim

6 Seok-ho Hwang

12 Yong Lee

20 Jeong-ho Hong

22 Joo-ho Park

Pomocnicy

7 Bo-kyung Kim

8 Dae-sung Ha

9 Heung-min Son

14 Kook-young Han

15 Jong-woo Park

16 Sung-yueng Ki

17 Chung-yong Lee

19 MDong-won Ji

Napastnicy

10 Chu-young Park

11 Keun-ho Lee

13 Ja-cheol Koo

18 Shin-wook Kim

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje