Reklama

Reklama

Mistrzostwa świata 2014

MŚ 2014: Brazylijski rząd walczy z AIDS

Przy okazji mistrzostw świata brazylijski rząd prowadzi kampanię na rzecz walki z AIDS. Dziennie rozdawanych jest 30 tysięcy prezerwatyw.

Na Vale do Anhangabau w centrum Sao Paulo, tuż przy wejściu do FIFA Fan Fest, trzy młode dziewczyny w strojach topless pozują do zdjęć. Całe ciało i części garderoby przepasującej biodra mają pomalowane na brązowo. Wyglądają jak przedstawicielki jednego z tubylczych plemion. Czwarta dziewczyna, już zupełnie ubrana, zachęca gapiów, by wrzucali datki do specjalnie przygotowanego na ten cel koszyka.

Ten stosunkowo niewinny sposób zarabiania ciałem na życie wyraźnie kontrastuje z działaniem grupy osób znajdujących się zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, przed żółtym busem. Namalowano na nim hasło "Proteja o gol", co można chyba przetłumaczyć - zabezpiecz swoją bramkę. Tak nazywa się kampania prowadzona przez brazylijski rząd. Ma służyć walce z wirusem HIV powodującym chorobę AIDS.

Reklama

"Uświadamiamy ludzi, rozdajemy prezerwatywy i robimy testy. Pracujemy cztery do sześciu godzin dziennie, a płaci za to rząd brazylijski- powiedział PAP Adriano Queiroz, jeden z członków ekipy działającej na Vale do Anhangabau. Takie same grupy funkcjonują jeszcze w innych miejscach Sao Paulo.

Queiroz razem z kilkoma kobietami rozdaje ulotki, nalepki i prezerwatywy ze stolika ustawionego przy samochodzie. Dwie inne kobiety przechadzają się po placu robiąc to samo.

"Dziennie rozdajemy około dwudziestu tysięcy męskich i pięć tysięcy żeńskich prezerwatyw" - wyjaśnił Queiroz.

Trafiają między innymi do kibiców, którzy przyjechali na mistrzostwa, niektórzy z mocnym postanowieniem, by oprócz piłkarskich znaleźć tu także inne atrakcje.

Według oficjalnych danych od 1980 r., gdy choroba stała się problemem społecznym, aż do czerwca 2012 r. w Brazylii zarejestrowano 656 701 przypadków zakażenia AIDS.

"Bardzo ważne jest, że chorzy mogą skorzystać z bezpłatnej opieki. Żaden z nich nie płaci ani za lekarza, ani za leki, co pomaga w walce z AIDS" - wyjaśnia Queiroz.

Kampania "Proteja o gol" ma na celu także przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Z badań wynika bowiem, że w środowiskach, w których dochodzi do takich zachowań, prawdopodobieństwo zarażenia wirusem wzrasta aż o pięćdziesiąt procent.

Z Sao Paulo Dariusz Kurowski

Sprawdź plan transmisji w programie telewizyjnym!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje