Reklama

Reklama

Mistrzostwa świata 2014

MŚ 2014 - Brazuca kontra Jabulani. Naukowcy porównali piłki

Naukowcy nie mają wątpliwości: Brazuca, którą kopią piłkarze podczas mundialu w Brazylii, jest lepsza od Jabulani - futbolówki z MŚ 2010.

Brazuca wypadła lepiej niż Jabulani w testach amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Reklama

Cztery lata temu wielu zawodników, zwłaszcza bramkarzy, skarżyło się na często nieprzewidywalną trajektorię lotu Jabulani. Odchylenia wynikały z idealnie gładkiej powierzchni piłki, wyczulonej na najmniejsze podmuchy wiatru.

Nowa piłka, wyprodukowana tak jak poprzednia przez firmę Adidas, powinna bardziej odpowiadać uczestnikom brazylijskiego mundialu, ponieważ parametry lotu nie ulegają już takim wahaniom.

- Firma pracowała przez dwa i pół roku nad nową piłką, która jest najczęściej testowaną w historii. Brazuca składa się z sześciu paneli (w przeciwieństwie do Jabulani, która miała ich osiem - red.), co poprawia jej symetrię, spójność i efektywność - poinformował niemiecki producent na stronie internetowej FIFA.

Nie wszyscy piłkarze podzielają jednak to zdanie. Bramkarz reprezentacji Kolumbii David Ospina określił ją jako "super trudną" i zbyt lekką.

Dowiedz się więcej na temat: Brazuca | Jabulani | piłka | Mundial 2014