Reklama

Reklama

ME w piłce ręcznej Polska 2016

Polska - Serbia na ME. Darko Stanić - szaleniec po przejściach znów chce zatrzymać Polaków

Po problemach z prawem, ekspresyjny i do bólu skuteczny. Jeśli polscy piłkarze ręczni chcą pokonać Serbów, muszą znaleźć sposób na bramkarza Darko Stanicia. Mecz Polska - Serbia o godz. 20.30, transmisja w Polsacie, relacja na Interii.

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Polska - Serbia

Reklama

Relacja na żywo dla urządzeń mobilnych

Jeśli w piłce nożnej bramkarz zawsze jest postacią nietuzinkową, to w przypadku piłki ręcznej i Stanicia ta prawidłowość też pasuje jak ulał. 

W internecie jedną z najczęściej oglądanych jego interwencji jest ta z meczu Polska - Serbia z 2014 r. Stanić rzucił się jakby zamiast butów miał sprężyny i w pięknym stylu odbił rzut Marcina Lijewskiego. Ta interwencja okazała się kluczowa, bo Serbowie wygrali jedną bramką... 

Ale Stanić to typ, który przyciąga piłki. Gdy Serbowie byli pewni pokonania Chorwatów, jeden z rywali w ostatniej sekundzie oddał rzut, którym chciał rozerwać siatkę i wyładować frustrację. Tyle że w bramce stał (i to dosłownie, bo nie zrobił nawet ruchu!) Stanić i piłka do bramki nie wpadła.

38-letni bramkarz to niemal legenda serbskiej piłki ręcznej. W 2012 r. został wybrany najlepszym bramkarzem mistrzostw Europy (Serbowie zdobyli srebro), a kibice ochrzcili go... serbskim ministrem obrony narodowej. Na karierę polityczną nie miałby jednak większych szans przez wzgląd na przeszłość.

Bez piłki ręcznej, bez przyjaciół

W sezonie 2005/2006 przeniósł się do Szwajcarii, ale wówczas został poddany testom na zawartość narkotyków we krwi. Okazało się, że zażywał kokainę i został zdyskwalifikowany. 

"Był bezrobotny i bez piłki ręcznej. Odwróciło się też od niego wielu przyjaciół" - pisały serbskie media.

- Spotkało mnie w życiu wiele złego, ale kumulowałem w sobie energię. Trochę jak zwierzę. Wszystko po to, by wrócić silniejszym - podkreślał Stanić.

I tak zrobił. Wrócił do kadry i czołowych drużyn europejskich. Później na blisko dwa lata zrezygnował z kadry, by dać się skusić na występ właśnie podczas mistrzostw Europy w Polsce. 

- Długo i szczerze porozmawialiśmy o wszystkim. Mamy taką samą wizję kadry i chcemy dobra polskiej piłki ręcznej - podkreślał  Dejan Perić, selekcjoner Serbów.

Pojedynek fachowców

Stanić jest dokładnie w wieku Sławomira Szmala, bramkarza reprezentacji Polski, ale powoli zaczyna już myśleć o sportowej emeryturze. Podczas gdy Szmal jest podporą Vive Tauron Kielce, Stanić kombinuje, w jaki sposób zapewnić sobie wygodne życie po zakończeniu kariery.

Serb w ostatnich miesiącach kilka razy zmieniał klub. Najpierw występował w renomowanej niemieckiej Bundeslidze, by przenieść się do Kuwejtu, a następnie ligi katarskiej. Niewykluczone, że ME w Polsce będą dla niego ostatnią szansą na poważny sukces.

Piotr Jawor