Reklama

Reklama

ME w piłce ręcznej Polska 2016

Polska - Chorwacja. Mecz o wszystko "Biało-czerwonych"

Czy polscy piłkarze ręczni będą bić się o medale mistrzostw Europy? Wszystko zależy od dzisiejszego pojedynku z groźną Chorwacją. Jeśli "Biało-czerwoni" wygrają, to na pewno awansują do najlepszej czwórki czempionatu Starego Kontynentu. Zadanie nie będzie łatwe, bo naprzeciw Polaków staną m.in. gwiazdor Barcelony Marko Kopljar i czołowi gracze mistrza naszego kraju Vive Tauronu Kielce Ivan Cupić i Manuel Strlek.

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Polska - Chorwacja!

Reklama

Relację można również śledzić na urządzeniach mobilnych

Rozgrywane w Polsce mistrzostwa Europy stoją na wysokim poziomie o czym świadczy choćby fakt, że do ostatniego dnia toczy się walka o półfinał. W "polskiej" grupie, która swoje mecze rozgrywa w Tauron Arenie Kraków, przed ostatnią serią spotkań cztery zespoły mają szansę na awans do strefy medalowej. Teoretycznie najbliżej tego celu są Norwegowie. Ekipa ze Skandynawii, uznawana za czarnego konia turnieju, prowadzi w tabeli z dorobkiem siedmiu punktów. Tuż za Norwegią jest Francja (6 pkt) i Polska (6 pkt). Najmniejsze szanse na awans mają Chorwaci (4 pkt). Pozostałe ekipy - Macedonia i Białoruś - już nie liczą się w walce.

Środa będzie sądnym dniem - jedni będą szaleć z radości, a inni płakać z rozpaczy. O 16.00 rozpocznie się mecz Macedonia - Białoruś, a stawką będzie godne pożegnanie z mistrzostwami Europy. Potem (18.15) na boisko wyjdą Francuzi i Norwegowie. Wtedy zaczną się prawdziwe emocje, których kulminacją będzie pojedynek Polaków z Chorwatami (godz. 20.30).

Czy mamy się czego bać? Chorwaci to na pewno groźny zespół, zaliczany do europejskiej czołówki, ale to już nie jest ten sam team, kiedy jego grę prowadził legendarny Ivano Balić - dwukrotnie wybierany najlepszym szczypiornistą globu. Z tym znakomitym rozgrywającym Chorwaci odnieśli wiele sukcesów m.in. złoty medal igrzysk olimpijskich (2004) i mistrzostwo świata (2003). Oprócz Balicia, Chorwaci mieli w swoim składzie mnóstwo innych gwiazd: Petara Metlicicia, Igora Voriego, Slavko Golużę, Venio Loserta czy Mirzę Dżombę. Twórcą sukcesów chorwackiego szczypiorniaka był wyśmienity trener Lino Cervar.

Następcy Balicia i spółki nie są tak utytułowani, jak ich poprzednicy. Chorwaci niemal zawsze przed ważną imprezą są wymieniani w gronie faworytów, ale na sukces czekają już trzy lata. W 2013 roku zdobyli brązowy medal rozgrywanych w Hiszpanii mistrzostw świata. Od tego momentu ocierają się o podium, ale nie mogą się na nie wdrapać.

W kadrze Chorwacji na ME w Polsce nie brakuje zawodników doskonale znanych z polskich parkietów. Barw mistrza naszego kraju Vive Tauronu Kielce bronią Ivan Cupić i Manuel Strlek. Oni na pewno przekażą kolegom z kadry informacje o słabych i mocnych stronach Polaków, bo przecież trzon "Biało-czerwonych" stanowią gracze Vive. Nasi szczypiorniści muszą zwrócić baczną uwagę także na Domagoja Duvnjaka (17 goli i 21 asyst) czy Marko Kopljara.