Reklama

Reklama

Nowy kandydat na trenera polskiej kadry? Alberto Giuliani opuszcza Słowenię

Nie tylko Vital Heynen rozstaje się z pracą po siatkarskich mistrzostwach Europy. Po przegranym finale z reprezentacją Słowenii pożegnał się Alberto Giuliani. Włoch, który pełni również funkcję trenera Asseco Resovii, nieoczekiwanie wyrasta więc na mocnego kandydata do objęcia reprezentacji Polski.

Giuliani swoje pożegnanie ze słoweńską kadrą ogłosił we wtorek na Instagramie. Podsumował trzy sezony pracy z drużyną, w czasie których osiągnął kilka historycznych rezultatów dla słoweńskiej siatkówki. Największe sukcesy to dwa srebrne medale mistrzostw Europy oraz czwarte miejsce w Lidze Narodów.

“Ostatni rezultat pokazał, że słoweńska siatkówka jest na dobrej drodze do osiągania jeszcze poważniejszych wyników. Czas podziękować wszystkim chłopakom z drużyny oraz sztabowi szkoleniowemu za ich zaangażowanie i chęć doskonalenia się z każdym dniem" - napisał włoski szkoleniowiec na swoim profilu. Podziękował też za zaufanie prezydentowi słoweńskiej federacji oraz kibicom, nie zdradził jednak nic na temat swojej przyszłości.

Reklama

Siatkówka. Alberto Giuliani kandydatem na trenera polskiej kadry?

Giuliani objął reprezentację Słowenii w 2019 roku. Jego ostatnim sukcesem był srebrny medal ME zdobyty w niedzielę w Katowicach. Po pasjonującym spotkaniu Słoweńcy przegrali 2-3 z reprezentacją Włoch. Wcześniej, w półfinale, po zaciętym boju zamknęli drzwi do złota “Biało-Czerwonym", pokonując ich 3-1.

57-letni trener owocną pracą ze Słowenią wzmocnił swoją międzynarodową pozycję. Po zwolnieniu stanowiska staje się jednym z kandydatów do objęcia reprezentacji Polski. Z drużyną i kibicami pożegnał się już Heynen, który prowadził ją od 2018 r. Co prawda o dalszych losach kadry zdecyduje nowy zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który zostanie wybrany w przyszłym tygodniu, ale sam Belg przyznaje, że szanse na jego dalszą pracę z męską kadrą są “bardzo małe".

PZPS najprawdopodobniej rozpisze konkurs na nowego selekcjonera i Giuliani będzie mógł w nim wystartować. Jeśli się na to zdecyduje, automatycznie stanie się mocną kandydaturą na nowego selekcjonera. Oprócz sukcesów z rywalami "Biało-Czerwonych" dobrze zna bowiem polskie realia - jest opiekunem Asseco Resovii, z którą w poprzednim sezonie zajął piąte miejsce w PlusLidze, a w grudniu przedłużył kontrakt o dwa lata. Problemem mogłoby być ewentualne łączenie pracy z kadrą i klubem, na co siatkarska centrala dotąd patrzyła raczej krzywo. Wcześniej Giuliani pracował z klubami z Włoch oraz Turcji, w latach 2015-2016 prowadził reprezentację Słowacji.

Nowy trener reprezentacji Polski. Grbić, Bernardi, a może Polak?

Po brązowym medalu Polaków w ME ruszyła karuzela nazwisk potencjalnych następców Heynena. Wstępnie chęć trenowania polskiej reprezentacji wyrazili Nikola Grbić i Lorenzo Bernardi, wśród kandydatów są wymieniani również Andrea Gardini czy Igor Kolaković. Wśród polskich trenerów najwyżej stoją akcje Michała Winiarskiego, Mariusza Sordyla i Jakuba Bednaruka.

Damian Gołąb


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje