Reklama

Reklama

Tabela gr. E "Polskiej" :
 • 1. Szwecja (4 pkt.)
 • 2. Słowacja (3 pkt.)
 • 3. Hiszpania (2 pkt.)
 • 4. Polska (1 pkt.)

Turcja - Włochy z golem przewrotką jako wstęp pięknego Euro

Meczem otwarcia Turcja - Włochy rozpoczynamy przełożone na 2021 rok Euro 2020. Oby był to choć po części tak wspaniały turniej jak Euro 2000, gdy już w drugim dniu mistrzostw Antonio Conte strzałem przewrotką zdobył najpiękniejszego gola imprezy w meczu Włochów z Turcją.

Na mecz otwarcia Euro 2020 los wyznaczył spotkanie Turcja - Włochy, starcie reprezentacji z dużym temperamentem. Symbolem ostatniego występu Włochów na Euro, w 2016 roku we Francji, był przecież ówczesny selekcjoner Antonio Conte, skaczący i wieszający się na ławce rezerwowych po golu w meczu z Hiszpanią. 

Ten sam Antonio Conte, jeszcze jako piłkarz - już doświadczony piłkarz - oszalał z radości w pierwszym meczu Euro 2000, po pierwszym golu w meczu Turcja - Włochy (skończyło się 1-2).

Mecz Turcja - Włochy. Od Euro 2000 do Euro 2020

"Do dziś uważam tego gola za najpiękniejszego w swojej karierze. Kibice okrzykują go potem najbardziej spektakularną bramką tych mistrzostw" - napisze później Antonio Conte w swojej książce, wydanej w Polsce pod tytułem "Głowa, serce i nogi" przez SQN. 

Reklama

Choć Fabio Cannavaro przed każdym meczem na tamtym Euro powtarzał swoim kolegom "Zjemy rywali na śniadanie!", to Włosi - co przyznawał Conte - nie przystępowali do tamtego turnieju (i do meczu z Turcją) w roli faworytów. Owszem, mieli w składzie wielkie nazwiska (Maldini, Nesta, Totti, Del Piero, Inzaghi), ale jak twierdzi Conte, drużyna po porażce w ostatnim towarzyskim meczu z Norwegią, "czuła nutkę sceptycyzmu". 

Dzisiejsza kadra pod wodzą Roberto Manciniego została stworzona praktycznie od nowa i urosła pięknie jak ciasto na pizzę. Trzeba jednak pamiętać, że na ostatnim wielkim turnieju - mundialu 2018 - Włosi byli nieobecni. "To kawał drużyny", jak powiedziałby Conte, ale jednak niedoświadczonej w turniejach reprezentacyjnych jako jeden organizm.

Komentujemy każdy mecz Euro na żywo - Posłuchaj naszych relacji! 

A Turcja? Turecki futbol przed Euro 2000 był uskrzydlony triumfem Galatasaray w Pucharze UEFA. Dziś reprezentacja Turcji też czuje się mocna sukcesami w klubach - konkretnie mistrzostwem Francji zdobytym przez Lille z Burakiem Yilmazem na czele. 

Turcja - Włochy jako wstęp do wspaniałego Euro

Pewnie szukam tych wspólnych mianowników trochę na siłę, ale po prostu uważam Euro 2000 (obok mistrzostw świata 1998 we Francji) za najlepszy turniej reprezentacyjny w historii. Naiwnie wierzę, że skoro na Euro 2020 dostajemy mecz otwarcia Turcja - Włochy, to historia choć trochę może się powtórzyć.

Nowy program o Euro - codziennie na żywo o 12:00 - Sprawdź! 

Po tamtej przewrotce Antonio Conte w meczu Włochów z Turcją nastąpił istny festiwal wielkich widowisk. Była piękna Portugalia Luisa Figo, która z Anglią z 0-2 zrobiła 3-2, a tę samą Anglię po emocjonującym meczu ograła też Rumunia z Gheorghe Hagi. Była niesamowita grupa, gdzie debiutanci ze Słowenii roztrwonili 3-0 do 3-3, a Hiszpania w doliczonym czasie gry z 2-3 wyrwała Jugosławii awans dwoma golami w doliczonym czasie gry. Byli wspaniali Francuzi i Holendrzy, przy których nawet świetne pokolenie Czechów nie miało szans. A te delicje tylko poprzedziły ucztę w fazie pucharowej, gdzie praktycznie każdy mecz był niezapomnianym widowiskiem. Tylko proszę spojrzeć:

 • Turcja - Portugalia 0-2 z popisem Nuno Gomesa
 • Włochy - Rumunia 2-0 z pożegnalną czerwoną kartką Hagiego
 • Holandia - Jugosławia 6-1 z kanonadą Oranje
 • Hiszpania - Francja 1-2 z przestrzelonym karnym Raula w 90. minucie
 • Francja - Portugalia 2-1 ze zwycięskim karnym Zidane'a w dogrywce i dramatem Abela Xaviera
 • Holandia - Włochy 0-0 z niebywałą nieskutecznością Holendrów z rzutów karnych
 • Francja - Włochy 2-1 z dramatem w 90. minucie i dogrywce

Przez dwie dekady piłka reprezentacyjna została zepchnięta w cień przez klubową, ale kiedy nie marzyć o wielkim turnieju, jeśli nie w dniu meczu otwarcia Euro? 

Mecz Turcja - Włochy i ceremonia otwarcia - gdzie oglądać transmisję?

Mecz otwarcia Euro 2020 między Turcją i Włochami odbędzie się na Stadio Olimpico w Rzymie, początek o godz. 21, transmisja tv w TVP, relacja audio i tekstowa na Sport.Interia.pl.

Bartosz Nosal

Dowiedz się więcej na temat: Antonio Conte

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje