Reklama

Reklama

Podczas tego hymnu przechodzą ciarki. Przed meczem Anglia - Szkocja ma szczególne znaczenie

"Flower of Scotland", nieoficjalny hymn Szkocji, odgrywany i odśpiewywany przed meczami reprezentacji narodowych w piłce nożnej i rugby, wprost odnosi się do bojów z Anglikami. Mecz Anglia - Szkocja na Euro 2020 w piątek o godz. 21, transmisja w TVP, relacja audio i tekstowa na Sport.Interia.pl.

Mecz Anglia - Szkocja na Euro 2020 zostanie rozegrany w Londynie, ale można być pewnym, że na Wembley nie zabraknie szkockich kibiców. Przed rozpoczęciem meczu, razem z piłkarzami, odśpiewają oni pieśń "Flower of Scotland", nieoficjalny hymn Szkocji.

Euro 2020. Anglia - Szkocja. "Flower of Scotland" wg Amy Macdonald - hit na YouTube

W serwisie YouTube nie brakuje wideo z hymnami narodowymi wykonywanymi na żywo. Nie licząc hymnu Stanów Zjednoczonych śpiewanego przez gwiazdy przy różnych okazjach, najwięcej wyświetleń ma szkocki "Flower of Scotland", w interpretacji piosenkarki Amy Macdonald. Wykonanie przez Amy Macdonald "Flower of Scotland" sprzed meczu Szkocja - Hiszpania w 2010 roku ma już ok. 7 milionów wyświetleń na YouTube, a sprzed meczu z Czechami (2011) - ok. 4 miliony wyświetleń. Dla porównania, najpopularniejsze wideo z odgrywanymi na stadionach hymnami Włoch ("Fratelli d'Italia") i Brazylii mają tylko po 2 mln wyświetleń na YouTube. 

CZYTAJ TEŻ: Mecz Anglia - Szkocja, czyli najstarsza rywalizacja na świecie

Reklama

Amy Macdonald nie śpiewa już hymnu przed meczami Szkocji, ale krótko przed Euro 2020 nagrała go na Tik-Toku, dołączając życzenia powodzenia dla reprezentacji swojego kraju. Podzieliła się też wspomnieniem z dzieciństwa i ostatniego startu Szkocji na wielkim turnieju - mundialu 1998. Piosenkarka opisała, że w dniu meczu otwarcia Brazylia - Szkocja jej tata wziął pół dnia wolnego z pracy, co mu się nigdy nie zdarzało, a ona sama czuła wielkie podekscytowanie podczas rzutu karnego wykonywanego przez Johna Collinsa. Szkocja przegrała tamten mecz z Brazylią 1-2. "Jestem bardzo podekscytowana, że młodsza generacja kibiców reprezentacji Szkocji doczekała się wreszcie swojego turnieju!" - napisała Amy Macdonald. 

"Flower of Scotland", czyli Szkocja kontra Anglia

Utwór "Flower of Scotland" został napisany przez Roya Williamsona. Jego pierwsze wykonanie nastąpiło w 1967 r., a od 1997 roku jest na stałe odgrywany przed meczami reprezentacji Szkocji (choć pierwszy raz zdarzyło się to już w 1993 r.). Szkocja nie ma swojego oficjalnego hymnu, "Flower of Scotland" możemy nazywać hymnem nieoficjalnym. Oprócz piłkarzy, wysłuchuje go też reprezentacja rugby.

Tekst "Flower of Scotland" opowiada o zwycięskiej dla Szkotów bitwy pod Bannockburn z 1314 roku. Wówczas oddziały, którymi dowodził Robert de Bruce, pokonały angielskie rycerstwo Edwarda II. To otworzyło Szkocji drogę do niepodległości.

Powszechną praktyką przy śpiewaniu na stadionach "Flower of Scotland", jest pomiędzy wersami

"And stood against him" ("Stanąłeś przeciw niemu") oraz "Proud Edward’s army" ("Armii butnego Edwarda"),

dodawanie okrzyku "Against who? (Przeciw komu?)" . 

Z kolei po wersie "And sent him homeward" ("I posłałeś go do domu") wydawany jest okrzyk "Whit fur? [What for]" ("Po co?") - po nim jest wers "Tae think again" ("Żeby mu dać do myślenia").

Mecz Anglia - Szkocja na Euro 2020. Gdzie oglądać transmisję, gdzie słuchać relacji?

Mecz Anglia - Szkocja na Euro 2020 rozpocznie się na stadionie Wembley w Londynie o godz. 21. Transmisja tv (i stream online) na TVP, relacja tekstowa na żywo i relacja audio na Sport.Interia.pl.

Bartosz Nosal

Dowiedz się więcej na temat: Szkocja | Amy Macdonald

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje