Macedonia Północna - Holandia 0-3. "Pomarańczowi" przypieczętowali awans, Pandev pożegnał się z kadrą

Macedonia Północna zagrała ambitnie, ale nie miała szans z lepszą piłkarsko Holandią. Faworyci wygrali 3-0, choć już wcześniej mieli zapewnione pierwsze miejsce w grupie. Macedonia Północna kończy turniej bez żadnego punktu, a z kadrą po 20 latach pożegnała się jej największa gwiazda - Goran Pandev.

W teorii - to mógł być najnudniejszy mecz mistrzostw Europy. Holendrzy po dwóch spotkaniach zapewnili sobie zwycięstwo w grupie i byli już pewni awansu do 1/8 finału. Macedończycy zaś po dwóch porażkach - co prawda niewielkich - wiedzieli już, że zajmą ostatnie miejsce w grupie.

Spotkanie, które było jednocześnie reprezentacyjnym benefisem Gorana Pandeva - legendarnego napastnika Macedonii Północnej, było jednak zaskakująco otwarte. Oba zespoły grały ofensywnie, dając kibicom sporo rozrywki.

Przed spotkaniem Holendrzy uhonorowali jeszcze Pandeva, wręczając mu koszulkę "Oranje" z jego nazwiskiem oraz numerem 122 - liczbą jego występów w reprezentacji narodowej.

O dziwo to Macedończycy jako pierwsi trafili do bramki rywala. Po kontrataku Ivan Trickovski w sytuacji sam na sam bez problemu pokonał bramkarza, ale cieszył się przedwcześnie. VAR zasugerował spalonego, z czym były piłkarz Legii Warszawa długo nie mógł się pogodzić. Ofsajd był zresztą minimalny - jedynie na długość buta.

W 22. minucie bliski zdobycia bramki był Aleksandar Trajkovski - jego uderzenie sprzed pola karnego zatrzymało się na słupku bramki. Macedończycy grali zaskakująco ofensywnie, ale niewykorzystane okazje szybko się na nich zemściły.

Macedończycy mocno zaczęli, a strzelili Holendrzy

To już w kolejnej akcji kapitalny kontratak wyprowadził Memphis Depay. Holender urwał się obrońcom na połowie boiska i pognał na bramkę rywala. Wymienił jeszcze podanie z Donyellem Malenem, po czym z ogromnym spokojem skierował piłkę do bramki wewnętrzną częścią stopy.

VAR sprawdzał jeszcze, czy wcześniej faulowany pod drugą z bramek nie był Pandev, lecz ostatecznie uznał, że nie ma podstaw do anulowania gola.

Od tamtej pory Holendrzy złapali w grze nadzwyczajny luz. W końcówce pierwszej części efektownymi dryblingami i koronkowymi akcjami nękali macedońską defensywę, ale czasem zbyt wiele kombinowali, zamiast wybrać prostsze i skuteczniejsze rozwiązania.

3. kolejka Euro 2020
2021-06-21 18:00 | Stadion: Johan Cruijff Arena | Widzów: 15227 | Arbiter: Istvan Kovacs

2

"Oranje" ruszyło po drugą bramkę po przerwie i bardzo szybko powiększyło przewagę. Strzał głową Mattijsa de Ligta wybił jeszcze z linii bramkowej Trickovski, ale po chwili było już 2-0. Po stracie Pandeva Depay zagrał wzdłuż bramki, a Georginio Wijnaldum z najbliższej odległości umieścił piłkę w bramce.

Drugi stracony gol wyraźnie podciął Macedończykom skrzydła i już wkrótce Holendrzy trafili do bramki po raz trzeci. Po bardzo widowiskowej akcji strzał Depaya obronił jeszcze golkiper, lecz przy dobitce Wijnalduma był kompletnie bezradny.

W 68. minucie boisko z honorami opuścił Pandev. Koledzy utworzyli szpaler, a widownia pożegnała napastnika owacją na stojąco. Tym samym macedoński snajper zakończył swoją 20-letnią reprezentacyjną karierę.

Po chwili Macedończycy, tym razem za sprawą Darko Churlinova, trafili do holenderskiej bramki, ale ponownie spalony nie pozwolił na zaliczenie gola. Tym razem ofsajd był ewidentny.

Macedonia Północna - Holandia 0-3 (0-1)

Bramki: 0-1 Depay (24.), 0-2 Wijnaldum (51.), 0-3 Wijnaldum (58.).

Maarten Stekelenburg
18′ Stefan Ristovski
Stefan de Vrij46′
Darko Velkovski
Daley Blind
48′ Visar Musliu
Matthijs de Ligt
65′ Ezgjan Alioski
Denzel Justus Morris Dumfries46′
56′ Iwan Triczkowski
Frenkie de Jong79′
78′ Enis Bardhi
Ryan Jiro Gravenberch
Eljif Elmas
Georginio Wijnaldum  51′, 58′
78′ Arijan Ademi
Patrick John Miguel van Aanholt
69′ Aleksandar Trajkovski
Memphis Depay  24′ 66′
69′ Goran Pandev
Teun Koopmeiners
56′ Darko Churlinov
Joël Ivo Veltman
78′ Boban Nikolov
Jurriën David Norman Timber46′
78′ Vlatko Stojanovski
Cody Mathès Gakpo79′
Krste Velkoski
Quincy Anton Promes66′
69′ 84′ Tihomir Kostadinov