Finlandia - Belgia 0-2. Belgia wygrała grupę, Finlandia na trzecim miejscu

Pewna awansu Belgia pokonała Finlandię 2-0 i przypieczętowała pierwsze miejsce w grupie B. Finowie zakończyli rozgrywki z trzema punktami - tyle samo na koncie mieli Duńczycy i Rosjanie. W małej tabeli Dania zajęła drugie miejsce, Finlandia trzecia, a Rosja czwarte. Finowie muszą więc czekać na rozstrzygnięcia z innych grup.

Pewny awans do kolejnej rundy, sporo zmian w składzie, ale też wielkie nazwiska na murawie - jak Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku i Eden Hazard. Belgia wysłała sygnał, że nie oddaje meczu z Finlandią za darmo, ale też nie zamierza umierać na boisku za komplet punktów.

Zwłaszcza, że Finowie mieli o co grać. Bezbramkowy remis mógł zapewnić im bezpośredni awans, dlatego też - mając świadomość swoich ograniczeń piłkarskich - Finlandia skupiła się bez reszty na blokowaniu dostępu do własnej bramki.

Przed przerwą piłkarze Markku Kanervy nie oddali żadnego strzału na bramkę rywala, ale nie miało to dla nich większego znaczenia. Najważniejsze, że bliscy zdobycia bramki nie byli też Belgowie - dwa groźniejsze uderzenia w wykonaniu Lukaku oraz Nacera Chadliego obronił Lukas Hradecky.

W końcówce pierwszej połowy doszło jeszcze do kontrowersji przy potencjalnym rzucie karnym. Sędzia uznał jednak, że pchnięcie nie spowodowało upadku Edena Hazarda, a belgijski napastnik szukał pretekstu do "jedenastki".

Belgia strzelała po przerwie

Finowie odważniej zaatakowali po przerwie, ale od razu mogli zostać za to skarceni. Kevin De Bruyne wypatrzył prostopadłym podaniem Lukaku, a ten kierunkowo przyjął sobie piłkę i mocnym strzałem nie dał żadnych szans bramkarzowi. Na szczęście dla Finów belgijski napastnik był na minimalnym spalonym, co wypatrzył VAR.

Trzeba jednak przyznać, że wyrysowana linia spalonego była cokolwiek kontrowersyjna - tak pod względem doboru klatki z momentem podania, jak i odpowiedniego ustawienia kamery względem piłkarzy.

Kilka minut później nie było już jednak wątpliwości, co do prawidłowości zdobytej bramki. Thomas Vermaelen po rzucie rożnym uderzył piłkę głową, ta trafiła w słupek i tak nieszczęśliwie odbiła się od Hradecky'ego, że golkiper Finów zaliczył samobójcze trafienie.

Lukaku wkrótce też doczekał się swojego trafienia. Belg tyłem do bramki utrzymał się przy piłce, "przestawił" obrońcę i uderzył nie do obrony.

Belgia z kompletem punktów awansowała do kolejnej rundy. Finlandia zajęła trzecie miejsce w grupie z trzema punktami i musi czekać na rozstrzygnięcia z innych grup. Obecnie zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc.

Nowy program o Euro - codziennie na żywo o 12:00 - Sprawdź!

Finlandia - Belgia 0-2 (0-0)

Bramka: 0-1 Hradecky (74. - bramka samobójcza), 0-2 Lukaku (81.).

Wojciech Górski

3. kolejka Euro 2020
2021-06-21 21:00 | Stadion: Saint-Petersburg Stadium | Widzów: 18545 | Arbiter: Felix Brych

Belgia
75′ (samob.) Lukasz Hradecky
Kevin De Bruyne90′
90′ Robin Lod
Axel Witsel
60′ Tim Sparv
Nacer Chadli
70′ Jere Juhani Uronen