Reklama

Reklama

Tabela gr. E "Polskiej" :
  • 1. Hiszpania (0 pkt.)
  • 2. Polska (0 pkt.)
  • 3. Słowacja (0 pkt.)
  • 4. Szwecja (0 pkt.)

Euro 2020. Szef ukraińskiego związku: Mamy kompromis z UEFA w sprawie koszulek na ME 2021

Szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko poinformował w piątek, że osiągnął kompromis z UEFA w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy na ME 2021. Hasło "Bohaterom chwała!" zostanie na strojach piłkarzy, ale będzie zakryte.

Znajdujące się na wewnętrznej części koszulki hasło "Bohaterom chwała", o którego usunięcie wnioskowała Rosja, ma zostać zakryte emblematem. Znajdzie się na nim mapa Ukrainy, tryzub i jeszcze jedno hasło "Chwała Ukrainie". Strój w tej formie będzie tylko na czas rozgrywek w ramach ME 2021.

Pawełko poinformował też UEFA o tym, że te hasła są oficjalnymi symbolami ukraińskiej piłki nożnej.

W niezmienionej formie pozostaną miliony koszulek dla fanów - przekazał.

Na koszulkach na ME 2021 oprócz haseł "Chwała Ukrainie" i "Bohaterom chwała" są też kontury mapy Ukrainy, wraz z zaanektowanym w 2014 roku przez Rosję Krymem i tzw. republikami w Donbasie, kontrolowanymi przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Reklama

Komentujemy każdy mecz Euro na żywo

 Posłuchaj naszych relacji!

Zobacz nasz codzienny program o Euro

Sprawdź!

Z wnioskiem o zmianę wyglądu ukraińskich koszulek wystąpiła Rosja. W czwartek UEFA uznała, że hasło "Bohaterom chwała" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych.

W 2018 roku hasło "Chwała Ukrainie" oraz odpowiedź "Bohaterom chwała" stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Współcześnie powitanie kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Ukraina na ME występuje w grupie C, która swoje mecze rozgrywać będzie w Amsterdamie i Bukareszcie. Rywalizację rozpocznie w niedzielę spotkaniem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

ndz/ mal/

Dowiedz się więcej na temat: reprezentacja Ukrainy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje