Euro 2020. Austria nie boi się włoskiej maszyny. Jeden cios dał jej awans do 1/8 finału

Ukraina uległa 0-1 Austrii na zakończenie pierwszej fazy rywalizacji. Podopieczni Franco Fody zajęli dzięki temu drugie miejsce w grupie C i awansowali do 1/8 finału. Dalszy udział w turnieju naszych sąsiadów ze wschodu stoi pod znakiem zapytania.

3. kolejka Euro 2020
2021-06-21 18:00 | Stadion: Arena Naţională | Widzów: 10472 | Arbiter: Cüneyt Çakιr
Ukraina
Austria
0
1
C. Baumgartner 21'

Zobacz zapis relacji live z meczu Ukraina - Austria

Na długo przed pierwszym gwizdkiem zastanawiano się, czy zawodnicy skupią się na grze w piłkę, czy jednak będą kalkulować. Remis dawał bowiem niemal pewny awans do 1/8 finału obu zespołom. Spekulacje okazały się bezpodstawne.

Osobna kwestia to rywal w fazie pucharowej. Ukraińcy i Rosjanie mieli świadomość, że druga drużyna grupy C zmierzy się w następnym meczu z Włochami, którzy uchodzą za jednego z głównych faworytów do tytułu mistrzowskiego.

Christoph Baumgartner otwiera wynik spotkania

Żwawiej spotkanie rozpoczęli podopieczni Franco Fody i to oni objęli prowadzenie jeszcze przed przerwą. Potrzebowali do tego 21 minut. Z rzutu rożnego dośrodkowywał kapitan David Alaba, a strzałem z powietrza wpakował piłkę do siatki Christoph Baumgartner.

Stał się w tym momencie - w wieku 21 lat i 324 dni - najmłodszym strzelcem gola w finałach Euro 2020 oraz najmłodszym zdobywcą bramki dla Austrii w historii jej występów w mistrzostwach Europy.

Radość strzelca, jego kolegów i ich selekcjonera była ogromna, co pozwalało wierzyć, że przynajmniej jedna drużyna wyszła na murawę bez cienia kunktatorstwa.

Baumgartner wytrwał na placu gry jeszcze niespełna 10 minut i po bolesnym zderzeniu z rywalem musiał udać się do szatni.

Zobacz nasz codzienny program o Euro - Sprawdź!

Wkrótce potem przed szansą na wyrównanie stanęła drużyna Andrija Szewczenki. Z ostrego kąta kąśliwy strzał oddał Mykoła Szaparenko, Daniel Bachmann odbił futbolówkę do boku, a tam czyhał już Andrij Jarmolenko. Nie sięgnął jednak piłki, choć od szczęścia dzieliło go bardzo niewiele.

Końcówka pierwszej odsłony należała do Austriaków. Bardzo groźne uderzenie sprzed pola karnego Konrada Laimera w świetnym stylu obronił Georgij Buszczan. A potem... dwie znakomite okazje bramkowe zmarnował wracający do gry po krótkim zawieszeniu Marko Arnautović. Za każdym razem jego strzał z bliskiej odległości był anemiczny i niecelny.

W przerwie Szewczenko dokonał jednej zmiany. Za bezbarwnego Rusłana Malinowskiego wszedł Wiktor Cygankow. I to właśnie on mógł przyczynić się do zdobycia bramki w 62. minucie. Po jego strzale głową interweniował jeszcze Stefan Lainer i... o mały włos nie pokonał własnego bramkarza.

Włochy - Austria w 1/8 finału

Przez kolejne pół godziny Bachmann nie został już zmuszony do wykazania kunsztu, co oznaczało dla jego zespołu komplet punktów i drugie miejsce w grupie.

Austria od początku zagrała o zwycięstwo i w nagrodę po raz pierwszy w historii ME wystąpi w fazie pucharowej. W 1/8 finału, na Wembley, zmierzy się w sobotę z niepokonaną od 30 meczów Italią.

Ukraińcy muszą czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach. Niewykluczone, że udział w turnieju mają już za sobą.

Euro 2020 - wyniki, tabele, strzelcy, terminarz fazy grupowej

Nie możesz oglądać meczu? - Posłuchaj na żywo naszej relacji!

Aleksandar Dragovic
85′ Vitalii Mykolenko
Christoph Baumgartner  21′ 33′
46′ Rusłan Malinowski