Cenne zwycięstwo Czechów, kapitalne trafienie Schicka

W pierwszym poniedziałkowym spotkaniu Euro 2020 Szkocja na Hampden Park w Glasgow przegrała 0-2 z Czechami. Dwie bramki zdobył w tym meczu Patrick Schick, a drugie trafienie czeskiego snajpera to mocny kandydat do tytułu najładniejszej bramki turnieju.

Obserwatorzy dość zgodnie typowali, że starcie Szkotów z Czechami będzie meczem o trzecie miejsce w grupie D, bo dwie pierwsze lokaty z góry rezerwowano dla Anglii i Chorwacji. Jednak zarówno za naszą południową granicą, jaki wśród Szkotów nikt nie zamierzał za darmo oddawać punktów wyżej notowanym rywalom.

Euro 2020: Czechy bez wielkich gwiazd

Szkoci, którzy dopiero po raz trzeci uczestniczą w mistrzostwach Europy, mają w swoim składzie kilku bardzo dobry zawodników z Premier League na czele z Andrew Robertsonem, jednak jako reprezentacja nie prezentują się zbyt efektownie. Mimo to ich upór, zawziętość i determinacja sprawiają, że są bardzo niewygodnym rywalem dla wszystkich. I w meczu z Czechami, u których brakuje wielkich gwiazd, zamierzali "wyszarpać" komplet punktów.

Już kiedy wybrzmiało "Flower of Scotland" widać było, że piłkarze prowadzeni przez Steve’a Clarke’a są niezwykle nabuzowani. I w pierwszych minutach zdominowali Czechów, spychając zespół Jaroslava Silhavy’ego do defensywy. Dopiero w 10. minucie po raz pierwszy spróbowali zaatakować, ale uderzenie głową Patricka Schicka po dośrodkowaniu z prawej strony nie sprawiło kłopotów stojącemu w bramce Szkotów Davidowi Marshallowi.

Strefa Euro - zaprasza Paulina Czarnota-Bojarska i goście - Oglądaj!

Pięć minut później mogło być jednak 1-0, bo znów Schick znalazł się w dogodnej pozycji do strzału, ale jego uderzenie z woleja sparował na rzut rożny Marshall. Był to znak dla szkockiego zespołu, że Czesi, choć bez wielkich gwiazd w składzie, cały czas są solidną drużyną. W 18. minucie w końcu płynną akcję przeprowadzili Szkoci, jednak Lyndon Dykes nie był w stanie oddać strzału w kierunku bramki.

Na kolejną groźną sytuację musieliśmy czekać aż do 32. minuty. Szkoci wyprowadzili szybki atak, futbolówka trafiła do wbiegającego z lewego skrzydła Robertsona, a gracz Liverpoolu zdecydowały się na uderzenie z pierwszej piłki, ale Tomas Vaclik zdołał przenieść ją nad poprzeczką. Dziesięć minut później Czesi prowadzili już 1-0. Po bardzo dobrej akcji na prawym skrzydle i dośrodkowaniu Vladimira Coufala, Schick świetnie znalazł się w polu karnym i po bardzo dobrym uderzeniu głową otworzył wynik tego spotkania.

Szkocja - Czechy: Popis Patrika Schicka

Szkoci próbowali jeszcze przed przerwą wyrównać, ale nie potrafili znaleźć sposobu na pokonanie Vaclika i do szatni do Czescy piłkarze schodzili w lepszych nastrojach. I po powrocie na murawie dwukrotnie groźnie strzelali na bramkę Szkotów, jednak zarówno uderzenie Schicka jak i Vladimira Daridy obronił Marshall. W 48. minucie z linii szesnastki przymierzył z kolei Jack Hendry, ale piłka zatrzymała się na poprzeczce, ku rozpaczy szkockich piłkarzy.

W 52. minucie fani na stadionie w Glasgow zobaczyli jednego z najpiękniejszych goli tego sezonu. Po przechwycie piłki w środku pola Schick błyskawicznie podniósł głowę, zobaczył wysuniętego bramkarza i zdecydował się na uderzenie z ponad 40 metrów, kompletnie zaskakując Marshalla. Kiedy futbolówka wpadła do siatki, u Czechów nastąpił wielki wybuch radości, natomiast szkoccy fani tylko złapali się za głowę, nie mogą uwierzyć w to, co się stało.

W 60. minucie gospodarzom tego meczu zabrakło nieco szczęścia, by zdobyć kontaktowego gola. Z piłką na połowie Czechów ruszył Stuart Armnstrong, zdecydował się na uderzenie z dystansu i tylko ofiarnej interwencji Tomasa Kalasa drużyna naszych południowych sąsiadów zawdzięcza, że nadal po stronie strat miała zapisane "0". Pięć minut później po dośrodkowaniu z głębi pola piłka trafiła wprost pod nogi Lyndona Dykesa, który błyskawicznie zdecydował się na uderzenie z okolic dziesiątego metra, ale Vaclik kapitalną interwencją nogami uratował swój zespół.

Kwadrans przez końcem gry świetną okazję w polu karnym Czechów miał Scott McTominay, ale przeniósł piłkę wysoko nad poprzeczką. W 80. minucie szansę na hat tricka miał Schick, ale jego strzał z linii szesnastego metra trafił wprost w ręce Marshalla. W odpowiedzi bardzo dobrym dryblingiem popisał się James Forrest, minął dwóch rywali, ale jego strzał został zablokowany.

Szkoci do samego końca starali się chociażby o honorowe trafienie, ale ich wysiłki na niewiele się zdały. Bliżej trzeciego gola byli Czesi, ale Michael Krmencik w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył wprost w Marshalla. Mecz ostatecznie zakończył się wygraną czeskiej drużyny 2-0, co daje naszym południowym sąsiadom spory komfort przed kolejnymi spotkaniami. Szkoci za to znaleźli się w trudnej sytuacji i jeśli myślą o wyjściu z grupy, będą musieli bardzo mocno spiąć się w starciu z Chorwacją.

1. kolejka Euro 2020
2021-06-14 15:00 | Stadion: Hampden Park | Widzów: 9847 | Arbiter: Daniel Siebert
Ondrzej Czelustka
67′ Jack Hendry
Tomáš Kalas
79′ Stephen Gerard O'Donnell
Jan Bořil
67′ Stuart Armstrong
Alex Král68′
79′ Lyndon Dykes
Jakub Jankto72′
46′ Ryan Christie
Patrik Schick  42′, 52′ 87′
Craig Anthony Gordon
Aleš Mandous
Jonathan Peter McLaughlin
Antonín Barák
46′ Che Adams
Adam Hložek72′
67′ Callum William McGregor