Reklama

Reklama

Polska - Ukraina na Euro 2016. Ołeksandr Szeweluchin: Ukraina jest podobna do Polski

- Zawodnicy mówią, że sytuacja polityczna na Ukrainie ma wpływ na sport - mówi w rozmowie z Interią Ukrainiec Ołeksandr Szeweluchin, obrońca Górnika Zabrze.

We wtorek (godz. 18) Ukraina zmierzy się z Polską w ostatniej kolejce grupy C na Euro 2016. Polacy są niemal pewni awansu, a Ukraińcy grają tylko o honor, bo przegrali z Irlandią Północną i z Niemcami.

Interia: Ukraińska piłka jest w kryzysie?

Ołeksandr Szeweluchin: - Tak można powiedzieć. Poziom ukraińskiej ligi spadł, wyjechało od nas wielu obcokrajowców. To duża strata, liga na tym cierpi. Do tego doszło zamieszanie ze zmianą kierownictwa ukraińskiej federacji... Już w eliminacjach zlekceważyliśmy trochę Słowację. Jesteśmy dużym krajem, mamy wielu zawodników, a nie radzimy sobie z mniejszymi państwami. Nie mamy prawa tak przegrywać!

Reklama

Ukraińscy piłkarze już przed mistrzostwami zapowiadali, że nie ma się co spodziewać po nich pięknej piłki.

- Nikt nie wymaga od nas cudownej gry, przecież nigdy nie graliśmy jak Hiszpanie. Wyniki powinny być jednak inne.

Kadry Ukrainy nie omijają też konflikty. Podczas meczu ligowego pobili się dwaj reprezentanci: Andrij Jarmołenko i Taras Stepanenko.

- Czytałem jakiś czas temu wywiad z jednym z ukraińskich zawodników, w którym przypominał inną kłótnię za czasów selekcjonera Fomenki. Wówczas skoczyły sobie do gardeł dwie grupy, ale już po treningu wszyscy podali sobie ręce. Wówczas konflikt udało się zażegnać.

Jak ważna jest piłka nożna w życiu Ukraińców?

- U mnie w kraju sytuacja jest nerwowa z powodu konfliktu w Donbasie, martwimy się o Ukrainę. Na pewno martwi się zwykły człowiek, bo czasem mam wrażenie, że rządzących mniej to obchodzi... Zawodnicy mówią, że taka sytuacja polityczna ma wpływ na sport.

Dziś pewnie wziąłby pan w ciemno układ, że Polska wygrywa grupę, a Ukraina zajmuje drugie miejsce.

- Byłoby bardzo fajnie. To dwa najbliższe mi kraje, mam jej najbliżej serca. Jak grałem na Ukrainie, to zawsze uważałem, że Polska jest podobna do mojego kraju, choć niewiele o niej wiedziałem. Mam też trochę znajomych wśród Polaków, którzy grają na Ukrainie. Podobni ludzie, w końcu jesteśmy Słowianami.

- Nawet jak patrzę na nasze flagi, to myślę, że jest w nich coś podobnego. Obie składają się z dwóch kolorów. Może powtórzyliśmy ten wzór za Polską, gdy w 1991 r. staliśmy się niepodległym krajem?

Rozmawiał Piotr Jawor

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Ukraina - Polska na Euro 2016!

Relację można również śledzić na urządzeniach mobilnych

Wyniki i tabela w grupie C Euro 2016

Partnerem relacji jest Murapol, ogólnopolski deweloper mieszkaniowy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL