Reklama

Reklama

Polska - Niemcy na Euro 2016. Marcin Żewłakow: Zagrajmy jak równy z równym

Marcin Żewłakow liczy, że na czwartkowy mecz Euro 2016 z Niemcami w Saint-Denis (21.00) polscy piłkarze wyjdą bez obaw i będą walczyć jak równy z równym. - Siłą naszego zespołu jest jedność - powiedział były reprezentant kraju, a obecnie ekspert TVP.

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Polska - Niemcy

Relacja na żywo dla urządzeń mobilnych

Polscy piłkarze pokonali w minioną niedzielę w Nicei Irlandię Północną 1-0, odnosząc pierwsze w historii zwycięstwo w mistrzostwach Europy. W innym meczu grupy C faworyzowani Niemcy wygrali z Ukraińcami 2:0. Czego można spodziewać się po "Biało-czerwonych" w czwartkowej konfrontacji z mistrzami świata?

Reklama

- Tego, że wyjdą na ten mecz jak równy z równym. Udane eliminacje i dobra energia z pierwszego meczu we Francji, myślę, że "zbudowała" nasza reprezentację. Dlatego wydaje mi się, że pierwszy raz od dłuższego czasu spotkanie z Niemcami zaczniemy właśnie jak równy z równym - powiedział Marcin Żewłakow.

Jego zdaniem największą siłą reprezentacji Polski jest przede wszystkim jedność.

- W meczu z Irlandią Północną nie widzieliśmy absolutnie żadnego piłkarza, który wytrąciłby się w jakikolwiek sposób ze wspólnego celu. Robert Lewandowski skoncentrował się w stu procentach na tym, żeby być potrzebny drużynie. Bez wielkich sytuacji, bez gola, ale jego praca i wkład w to zwycięstwo są dla mnie tak samo nieocenione - podkreślił 25-krotny reprezentant Polski.

Jaką taktykę wybierze na mecz z Niemcami selekcjoner Adam Nawałka?

- To trudne pytanie. Wydaje mi się, że nasza drużyna będzie miała więcej miejsca, jeśli chodzi o grę ofensywną. Nie spotkamy się z rywalem, który będzie się kurczowo bronić, lecz również zechce atakować i, sądzę, będzie dążył do tego, aby zdominować nasz zespół. To z kolei spowoduje, że przestrzenie między liniami będą trochę większe i tutaj jest szansa, aby to wykorzystać - analizował uczestnik mistrzostw świata 2002, który podczas Euro we Francji pełni rolę eksperta TVP.

Polacy i Niemcy spotkali się w eliminacjach do turnieju we Francji. W Warszawie biało-czerwoni wygrali 2:0, odnosząc w październiku 2014 historyczne zwycięstwo nad reprezentacją tego kraju. Czy wspomnienie tamtego meczu może mieć znaczenie w czwartkowy wieczór?

- Nie. Piłkarze nie zabierają tego na boisko. To już było, tym się człowiek nie karmi. Teraz jest nowa rzeczywistość. I wydaje mi się, że bliżej zawodnikom będzie do +budowania się+ na mecz z Niemcami tym, co było w spotkaniu z Irlandią Północną, aniżeli w meczu eliminacyjnym - przyznał Żewłakow.

Drużyna Joachima Loewa ma wiele atutów. Jakie są największe?

- Niemcy to przede wszystkim "mannschaft". Od dłuższego czasu przyzwyczajamy się do tego, że nie ma u nich takich gwiazd światowego formatu, jak Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo. Od momentu, gdy zaczęli grać bez klasycznego napastnika, bardziej polegają na jedności. Na tym, że w jednym meczu ten da troszeczkę więcej, w drugim tamten, ale każdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu. W tym trzeba upatrywać siły tego kolektywu. No i jeszcze jedno - Niemcy zawsze grają do końca. To się nie zmieni. I sądzę, że jeśli ktoś ma pamiętać porażkę lub zwycięstwo z eliminacji, to będą to Niemcy - zaznaczył.

Piłkarze Loewa są uznawani przez niektórych za faworytów Euro 2016. A na co stać reprezentację Polski? Wydaje się, że po wygranej z Irlandią Północną wyjście z grupy jest już bardzo blisko.

- Wszyscy mamy taką nadzieję. Ja po cichu liczę na ćwierćfinał. Takie są moje oczekiwania. Na razie gra zespołu i wynik pierwszego meczu dały mi dużo satysfakcji. Liczę więc, że tę satysfakcję będę miał również po następnych meczach - zakończył Żewłakow.

Zobacz wyniki i tabelę w grupie C

Z La Baule - Maciej Białek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL