Reklama

Reklama

Euro 2016. Małowiejski: Irlandia Północna to kolektyw bez presji

Szef banku informacji piłkarskiej reprezentacji Polski Hubert Małowiejski przyznał dwa dni przed meczem Euro 2016 z Irlandią Północną w Nicei, że siłą rywali jest kolektyw, przygotowanie fizyczne, atmosfera i brak presji. - Będą groźni dla każdego w grupie - ocenił.

- Reprezentacja Irlandii Północnej z jednej strony chętnie stawia się w roli outsidera i cieszy się samą obecnością na turnieju, ale z drugiej to najdłużej niepokonana drużyna w Europie. Już od dwunastu meczów. Wygrała swoją grupę eliminacyjną, m.in. z Rumunią i Grecją. W tym roku nie straciła jeszcze bramki z gry. Na pewno nie przyjechała tutaj tylko po to, żeby zbierać doświadczenie. Jej siłą jest kolektyw, doskonałe przygotowanie fizyczne i atmosfera wewnątrz zespołu, połączona z tym, że nie odczuwa właściwie żadnej presji - powiedział Małowiejski w piątek w La Baule, gdzie biało-czerwoni przygotowują się do turnieju.

Reklama

Drużyna Michaela O'Neilla jest notowana niżej niż Ukraina i Niemcy, ale zdaniem współpracownika trenera Adama Nawałki nikt nie będzie miał z nią łatwo.

- Na pewno dla każdego w naszej grupie będą trudnym rywalem. Takiego meczu się spodziewamy i do takiego się przygotowujemy. Nie zapominamy, że w swoich szeregach mają piłkarzy z Premier League i Championship i wiadomo, jaki prezentują styl gry - podkreślił Małowiejski.

W eliminacjach Euro 2016 biało-czerwoni grali po dwa razy z Irlandią i Szkocją, żadnego z tych meczów nie przegrali. Jak bardzo Irlandia Północna jest podobna do tych drużyn?

- Na pewno u Irlandczyków i Szkotów było więcej piłkarzy z Premier League, więc możemy domniemywać, mówiąc o jakości, że mieli więcej zawodników prezentujących indywidualnie bardzo wysoki poziom. W przypadku Irlandii Północnej ta liczba jest mniejsza, przeważają zawodnicy z Championship, czyli drugiej ligi. Ale naszym zdaniem jest mocniejsza jako kolektyw, jeszcze bardziej potrafi eksponować swoje atuty w grze zespołowej. Cechy wolicjonalne są zbliżone do tamtych rywali, więc myślę, że to będzie podobny mecz jak ze Szkocją i Irlandią w eliminacjach - przyznał Małowiejski.

EURO 2016 - sprawdź terminarz i tabele!

Nie ujawnił szczegółów rozpracowania rywali. Przyznał jednak, że ta praca trwała już od dawna.

- Szczegółów nie ma co podawać, bo to złożony proces. Na pewno zrobiliśmy wszystko, aby być optymalnie przygotowanym, podobnie jak w eliminacjach. Zapewniam, że tak jest. Akurat w przypadku Irlandii Północnej zaczęliśmy zbierać informacje nieco wcześniej, ponieważ mieliśmy z nimi grać sparing, który po losowaniu ME ostatecznie nie doszedł do skutku - zaznaczył szef banku informacji.

Początek niedzielnego meczu Polski z Irlandią Północną w Nicei o godz. 18. W drugim meczu grupy C Niemcy zmierzą się tego dnia z Ukrainą w Lille.

Z La Baule Maciej Białek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL