Reklama

Reklama

Portugalia – Francja w finale Euro 2016. Statystyki (nie) kłamią

Gdyby scenariusz finału przewidywali matematycy, to karty rozdawałaby Francja. Portugalczycy nie chcą jednak o tym słyszeć i planują pokrzyżować plany gospodarzom Euro 2016. Finał mistrzostw Europy w niedzielę o godz. 21, relacja w Interii, a telewizyjna w TVP 1, Polsacie i Polsacie Sport.

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Portugalia - Francja!

Reklama

Relacja na żywo dla urządzeń mobilnych

Kiedyś w piłce liczył się wynik i styl gry, ale dziś coraz większą rolę odgrywają statystyki.

Jeszcze kilka, góra kilkanaście lat temu statystyka piłkarska sprowadzała się do ręcznego liczenia poszczególnych elementów gry. Dziennikarz siedział na trybunach i przy pomocy kartki lub - w najlepszym wypadku - komputera, sumował liczby rzutów rożnych, wolnych, żółtych kartek itp.

Dziś statystyka wydaje się być zupełnie odmienną dziedziną piłki nożnej, za którą stoi informatyka. Dzięki temu dane są dokładniejsze, a także bardziej szczegółowe.

Procent różnicy

Wnioskując po statystykach Whoscored.com, zarówno Francja, jak i Portugalia lubią mieć piłkę przy nodze częściej niż rywale. Podczas Euro 2016 Francuzi byli w posiadaniu piłki przez 54 proc. czasu, a Portugalczycy przez 53 proc.

Przy takim posiadaniu do sytuacji strzeleckich częściej dochodzili jednak Portugalczycy. W każdym spotkaniu mistrzostw Europy na bramkę rywali uderzali 19 razy, podczas gdy Francuzi - 18.

Krótka spódniczka

Gospodarze Euro 2016 rządzą za to w powietrzu. Wygrali blisko 60 proc. pojedynków powietrznych, podczas gdy Portugalczycy mniej niż 55 proc. Pamiętajmy jednak, że w przypadku statystyk obowiązuje jedno powiedzenie: 

"Statystyki są jak krótka spódniczka - pokazują wiele, ale zakrywają to, co najważniejsze".

I w przypadku pojedynków główkowych wygranych przez Portugalię, sprawdza się to idealnie, bo w półfinale z Walią Cristiano Ronaldo zdobył gola właśnie głową, do tego - dzięki wygranym pojedynkom główkowym - miał kilka innych niezłych sytuacji.

Co ciekawe, to Portugalczycy - podejrzewani o mocne związki z Ameryką Południową - rzadziej jednak próbują dryblingów. W trakcie meczu na rywalizację jeden na jeden decydują się 10 razy, podczas gdy Francuzi 12-krotnie.

Kluczowa klasyfikacja

Francuzi biją jednak Portugalczyków w najważniejszej klasyfikacji - strzelonych bramek. Gospodarze średnio zdobywają 2,2 gola na spotkanie, a Portugalia - 1,3.

Finał Euro 2016 Portugalia - Francja w niedzielę o godz. 21, relacja w Interii.

Z Paryża Piotr Jawor, Michał Białoński, Łukasz Szpyrka

Partnerem relacji jest Murapol, ogólnopolski deweloper mieszkaniowy
Dowiedz się więcej na temat: Portugalia | Francja | Euro 2016