Reklama

Reklama

Euro 2016. Tajemnica sukcesu Irlandii Północnej

Po raz pierwszy od 30 lat Irlandia Północna awansowała na dużą piłkarską imprezę, więc jeden sukces ma już na koncie. Co ugra na Euro 2016, będąc na zupełnym luzie, to tylko poprawi rozgłos o tej wciąż niedocenianej reprezentacji. Dziś o g. 18 zobaczymy ją na tle Polski. Transmisja w TVP1, Polsacie, Polsacie Sport i Polsacie Sport 2.

Jak O’Neill mentalnie zamienił trzecioligowców w Messich

Większość kibiców nie jest w stanie wymienić ani jednego piłkarza Irlandii Północnej, bramkarz i duet obrońców tego zespołu mają ponad sto lat, cały zespół w dużej imprezie bierze udział po raz pierwszy od 30 lat, ale nie można ich lekceważyć choćby dlatego, że od 12 meczów są niepokonani. W czym tkwi siła tego zespołu?

Odbili się od dna

Trzeba przyznać, że Irlandczycy z Północy mieli się z czego odbijać. Jesienią 2013 roku zaliczyli fatalną serię w eliminacjach MŚ: 2-4 z Portugalią, 2-3 z Luksemburgiem, 0-2 z Azerbejdżanem i 1-1 z Izraelem.

Steven Davis z Southampton i Kyle Lafferty z Birmingham to najważniejsi piłkarze w talii Michaela O’Neilla, ale największą gwiazdą tego zespołu jest właśnie jego trener.

Reklama

- Michael O’Neill doskonale zdiagnozował atuty i słabości swojej ekipy. Wiedział, że na futbol oparty na fajerwerkach technicznych tego składu nie stać. Dlatego postawił na świetną defensywę i mocny kontratak. To przyniosło nadspodziewanie dobre efekty - specjalnie dla Interii Irlandię Płn. prześwietla Andy Dillon z "The Sun".

Nowa taktyka i mentalność

O’Neill postawił na taktykę 3-5-2, ale nie to jest najważniejsze. Odmienił mentalność zespołu i to jak! Ma przecież w składzie zawodników z czwartej ligi angielskiej (rezerwowy bramkarz Roy Carroll z Notts County), trzeciej: Luke McCullough (Doncaster Rovers), Conor McLaughlin (Fleetwood Town) i Shane Ferguson (Milwall), a jednak ta ekipa w drodze na Euro wyprzedziła Grecję i Rumunię!

- O’Neill ma piłkarzy z niższych lig Anglii, ale sprawił, że na boisku, grając dla Irlandii Północnej, oni czują się tak, jak by byli Lionelem Messim - pointuje Dillon.

Przeciwko Polsce Irlandię Północną zobaczymy najpewniej z w składzie:

McGovern - McAuley, Cathcart, J Evans - McNair, Davis, Baird, Norwood, Ferguson - Ward, Lafferty.

Kliknij, aby śledzić tekstową relację na żywo z tego meczu

Tutaj znajdziesz tekstową relację na żywo na urządzenia mobilne

Z Nicei Michał Białoński, Łukasz Szpyrka, Piotr Jawor

Partnerem relacji jest Murapol, ogólnopolski deweloper mieszkaniowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama