Reklama

Reklama

Euro 2016. Pierluigi Collina: Ten rzut karny powinien być powtórzony

Szef sędziów UEFA Pierluigi Collina poinformował, że na spotkaniu z arbitrami piłkarskich mistrzostw Europy we Francji uczulił ich, aby przestrzegali zasady zobowiązującej bramkarzy do pozostania na linii bramkowej przy bronieniu rzutów karnych. Włoch odniósł się bezpośrednio do meczu Hiszpanii z Chorwacją. W spotkaniu tych drużyn broniący karnego Danijel Subasić odbił strzał Sergio Ramosa, wybiegając kilka kroków do przodu jeszcze zanim nastąpiło uderzenie. - To był błąd - stwierdził Collina.

"Bramkarz ruszył się do przodu i nie zostało to zauważone przez zespół sędziowski. To był błąd. Niestety takie sytuację się zdarzają. Trzeba jednak podkreślić, że to był błąd popełniony w dobrze prowadzonym meczu" - stwierdził arbiter, który zaznaczył, że w wypadku takich zdarzeń sędziowie są zobowiązani do interwencji.

"Prowadzący spotkanie muszą zwracać uwagę na rzuty karne. W tej określonej sytuacji strzał powinien zostać powtórzony, a bramkarz upomniany żółtą kartką" - podkreślił.

Collina powiedział, że problem zachowania bramkarzy i piłkarzy podczas wykonywania rzutów karnych był omawiany na spotkaniu z zespołami sędziowskimi, które poprowadzą meczę 1/8 i 1/4 finałów mistrzostw.

Reklama

"Te same zasady obowiązują również podczas serii rzutów karnych" - dodał.

Generalnie jednak włoski arbiter bardzo wysoko ocenia poziom sędziowania na mistrzostwach. Jego zdaniem, w porównaniu do poprzedniego Euro prowadzący spotkanie rzadziej popełniają błędy, a mecze są mniej brutalne i bardziej płynne. Zmiana ma wynikać z lepszego przygotowania arbitrów, którzy we Francji mają możliwość dokonania dokładnej przedmeczowej analizy zespołów, w czym pomaga im sztab trenerów. 

Wedle zmian w przepisach gry dokonanych w 2016 roku przez Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB), wykonujący rzut karny piłkarz nie może zmieniać rytmu biegu i zatrzymywać się przed oddaniem strzału. Za takie zachowanie grozi upomnienie oraz anulowanie "jedenastki". Bramkarze za przekroczenie linii bramkowej przed uderzeniem mają być również karani żółtą kartką. W tym wypadku, jeśli nie padła bramka, strzał ma być powtórzony.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama