Reklama

Reklama

Euro 2016. Antoine Griezmann w pogoni za historią

Jest liderem klasyfikacji strzelców i pewnie zmierza po koronę. Już teraz Antoine Griezmann jest niemal najskuteczniejszym napastnikiem pod względem liczby goli w jednym turnieju historii mistrzostw Europy, a do wyprzedzenia został mu tylko wielki Michael Platini. Griezmann dorobek może poprawić w niedzielnym finale z Portugalią (godz. 21, relacja w Interii).

Przed turniejem, w klasyfikacji bukmacherów na króla strzelców, Griezmann zajmował trzecie miejsce. Za każdą postawioną na niego złotówkę, płacono 13. Wyżej stały akcje Cristiana Ronalda (9 zł za złotówkę), a najwyżej Thomasa Muellera (8 za 1).

Tymczasem Griezmann już może przymierzać koronę króla strzelców. Na koncie ma sześć bramek, czyli o trzy więcej od Ronalda, Naniego, Dimitri Payeta i Oliviera Giroud. Po trzy trafiania mają też Alvaro Morata i Gareth Bale, ale oni dorobku już nie poprawią.

Ale Griezmann już teraz jest na podium najskuteczniejszych piłkarzy w historii mistrzostw Europy (pod względem goli strzelonych w jednym turnieju). W 14 turniejach, od 1960 r. więcej goli od niego zdobył tylko Michael Platini, który w 1984 r. strzelił aż dziewięć bramek podczas Euro... we Francji.

Reklama

Osiągnięcie Platiniego było o tyle niesamowite, że osiągnął je tylko w pięciu spotkaniach, podczas gdy Griezmann sześć bramek strzelił już w sześciu meczach.

Platini trafiał w każdym spotkaniu Euro 1982, do tego dołożył hattrick w spotkaniu z Jugosławią. W taki sposób wyśrubował rekord, na który skok może zrobić Griezmann. By tak się stało, napastnik musiałby dokonać rzeczy wielkiej - zdobyć trzy gole w finale z Portugalią. Tyle, że we wszystkich 50 spotkaniach Euro 2016 nikomu nie udało się skompletować hattricka.

Jednak już nawet jeden gol sprawi, że Griezmann zostanie samotnym wiceliderem klasyfikacji strzelców mistrzostw Europy. Na razie drugie miejsce zajmuje bowiem z Patrickiem Kluivertem i Savo Miloseviciem, którzy na turnieju w 2000 r. w Belgii i Holandii też strzelili po sześć goli.

Partnerem relacji jest Murapol, ogólnopolski deweloper mieszkaniowy


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL