Reklama

Reklama

Eliminacje MŚ 2022

Matty Cash a sprawa polska. Już w listopadzie zagra dla Polski?

Matthew Cash niewątpliwie ma prawo dostać nasz paszport. Wszak jego mama jest Polką. Choć na dziś takiego wahadłowego nie mamy, rodzi się pytanie, czy jego wpływ na grę reprezentacji Polski będzie tak zbawienny jak Emmanuela Olisadebe w kadrze Jerzego Engela? - zastanawia się Michał Białoński, który sprawdził, że szanse na występ dla Polski Casha już w listopadzie są coraz większe.

PZPN i selekcjoner Paulo Sousa zrobili wszystko, by pozyskać Casha. Prezes Cezary Kulesza lobbował u prezydenta Andrzeja Dudy skróconą ścieżkę przyznawania obywatelstwa piłkarzowi Aston Villi. Sousa spotkał się z Mattym i jego rodzicami w ambasadzie RP w Londynie. Sam Cash zadeklarował, że czuje się dumny z szansy bycia Polakiem i już uczy się Mazurka Dąbrowskiego. Wszystko jak w filmie z happy endem.

Sousa zapukał do drzwi dyrektora Aston Villi

Teraz wystarczy podpis wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła i Cash otrzyma tymczasowy polski paszport. Już na jego podstawie Paulo Sousa będzie mógł powołać piłkarza Aston Villi do reprezentacji Polski. Wszyscy mają nadzieję, że Casha uda się wezwać już na listopadowe zgrupowanie, związane z dwumeczem z Andorą (12 listopada) i Węgrami (15 listopada). Okazuje się, że szanse na listopadowy debiut Casha są naprawdę duże!

Reklama

Sousa ma świadomość, że na wahadłach mamy kłopot. Kamil Jóźwiak miewa kłopoty z występami na poziomie Championship, a ostatnio Wayne Rooney wykorzystuje go w Derby County jako lewoskrzydłowego. Cash jest z innej półki, o nazwie Premier League. Gra regularnie na prawej stronie, ma więcej walorów ofensywnych niż defensywnych. Takiego piłkarza nam brakuje.

Sousa to postać znana i ceniona w europejskiej piłce. Jego nazwisko otwiera wiele drzwi. Z mojej informacji wynika, że Portugalczyk wynegocjował już z dyrektorem sportowym Aston Villi, iż będzie mógł powołać Casha nawet po upływie oficjalnego terminu powołań, gdyby formalności związane z przyznawaniem polskiego obywatelstwa się opóźniły.

Na ogół kluby nie zawsze są zadowolone z tego, że tracą podstawowych zawodników w okresie przerwy na reprezentacje. W Aston Villi potrafią jednak liczyć pieniądze. Wiedzą, że dzięki występom na arenie międzynarodowej wartość Casha będzie jeszcze wyższa niż 22 mln euro. Przypomnijmy, że klub z Birmingham zapłacił za Matty’ego niecałe 16 mln euro. Na dodatek jako obywatel Polski Cash będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, więc na wypadek transferu do jednego z krajów wspólnoty nie blokowałby miejsca dla piłkarza spoza UE.

Cash i jego lekcje polskiego


Oczywiście, gdyby Gareth Southgate wziął na celownik Casha, gra dla Polski zeszłaby na drugi plan, ale Anglicy na tej pozycji mają taki wybór, jak my wśród napastników.

Kluczowy dla całej misji będzie sposób, w jaki kadra przyjmie urodzonego Anglika w szatni. "Moje serce jest i będzie polskie" - ta deklaracja może nie wystarczyć, by dobrze ułożyć sobie relacje z Robertem Lewandowskim, Kamilem Glikiem i spółką. Przydałoby się operować w naszym języku, przynajmniej jeśli chodzi o kilka podstawowych, piłkarskich zwrotów.

Pójdzie w ślady Olisadebe?

Emmanuel Olisadebe nie miał w sobie polskiej krwi, nasz paszport zyskał dzięki żonie Polce - Beacie Smolińskiej. Ta nauczyła go po polsku na tyle, że w szatni, którą rządzili tak charakterni ludzie jak Piotr Świerczewski, Jacek Zieliński, Radosław Kałużny, czy Michał Żewłakow spokojnie się odnalazł. Przede wszystkim broniła go sportowa jakość. Jego bramki w wyjazdowym meczu z Ukrainą, czy z Norwegią zawiozły nas na mundial w 2002 r.

Cash zapisał się sam do platformy PZPN-u

Matty Cash będzie miał ciężko, aby wywrzeć tak dominujący wpływ na grę "Biało-Czerwonych" jak jego nigeryjski poprzednik w naszych barwach. Przemawiają za nim jednak polskie korzenie - dziadkowie Tomaszewscy, którzy w czasie wojny wyjechali z Polski i mama Barbara, która biegle mówi po polsku, więc syn ma się od kogo uczyć podstaw naszego języka.

Nie tylko polskie korzenie powodują, że nie rozumiem krytyków naturalizacji Casha, którzy boją się powtórki sytuacji sprzed Euro 2012, gdy pod kątem występów został na szybko spolonizowany obrońca Damien Perquis. Podstawą tej naturalizacji była babcia piłkarza Józefa Bierła - Polka, choć urodzona we Francji. Damien robił, co mógł, ale reprezentacji Polski na Euro 2012 nie zbawił. Po odejściu selekcjonera Franciszka Smudy jego następca Waldemar Fornalik korzystał z niego tylko śladowo, w meczach towarzyskich.

Nie tylko matka Barbara zbliża Casha do Polski, ale też jego zainteresowanie grą dla naszego kraju. Okazuje się, że Matty sam zgłosił sią poprzez stronę polskaut.pl. To poprzez tę domenę szef skautingu zagranicznego PZPN Maciej Chorążyk pozwala na rejestrację w bazie piłkarskiej potomkom polskich emigrantów. Matty Cash to zrobił sam, wysyłając jasny sygnał: "Hej! Chcę grać dla Polski!". I to go różni od Perquisa, który do gry w naszych barwach był jednak zachęcany.

W głowie i nogach Mateusza, spolszczając jego imię, pozostaje powodzenie misji "Cash w reprezentacji Polski".

Michał Białoński, Interia

CZYTAJ TEŻ:
Matty Cash: Moje serce było i będzie polskie!

Sousa spotkał się z Cashem. Oto kulisy rozmowy

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje