Reklama

Reklama

Eliminacje MŚ 2022

Baraże mundial 2022. Szkocja to łatwy kąsek? Pozory

Szkocja wydaje się idealnym rywalem dla Polski w barażu o mistrzostwa świata 2022. W rankingu FIFA jest notowana dziesięć pozycji niżej niż "Biało-Czerwoni" i jej obecność w gronie ekip rozstawionych jest niespodzianką. Wylosowanie Szkotów może okazać się jednak pułapką. Losowanie w piątek o godzinie 17. Transmisja w Polsacie Sport News.

Jak na zespół tak nisko notowany w rankingu FIFA, Szkoci znaleźli się bardzo wysoko - na drugiej pozycji wśród ekip rozstawionych, zaraz za Portugalią. To efekt bardzo dobrej postawy szkockiej drużyny w grupowych eliminacjach, gdzie przegrali tylko z absolutnie rewelacyjnym w tej fazie zespołem Danii. Warto jednak pamiętać, że na koniec kwalifikacji Szkocja wygrała u siebie z Danią 2-0, przerywając jej wspaniałą passę meczów nir tylko bez porażki, ale ciągnącego się aż od Euro 2020 (sic!) kompletu zwycięstw.

Owszem, zespół duński był już wtedy pewny awansu z pierwszego miejsca, ale warto zwrócić uwagę na to, że Szkoci w tych kwalifikacjach zaprezentowali się niczym Polska w walce o Euro 2020 - uporali się z Izraelem i Austrią. Jak by nie patrzeć, także mogą się wylegitymować świetną passą - od Euro 2020 przegrali tylko z Duńczykami w Kopenhadze.

Reklama

Baraże o mundial 2022. Szkocja z Polską? Rywal trudny

Ten turniej Euro 2020 był dla Szkotów ważnym przełomem. Po raz pierwszo od 1998 roku awansowali na dużą imprezę piłkarską, co może oznaczać w połączeniu z wynikami szkockich piłkarzy w walce o katarski mundial, że czasy ogromnej posuchy z początku XXI wieku mają już za sobą. Dawniej Szkocja była etatowym uczestnikiem dużych imprez - na mundialach grała wszak nieprzerwanie od 1974 do 1998 roku, pojawiała się na Mistrzostwach Europy. Co prawda, dorobiła się miana drużyny przeklętej, która - często w kuriozalnych okolicznościach - nigdy nie zdołała wyjść z grupy żadnego turnieju, nawet gdy była o włos. 

A przecież Polacy grali już ze Szkotami w eliminacjach Euro 2016 i chociaż ta ekipa spisywała się znacznie słabiej niż obecna, sprawiła biało-czerwonych wiele kłopotów. Udało nam się tylko dwukrotnie zremisować 2-2, w obu przypadkach Szkoci prowadzili, a podczas pojedynku w Glasgow wyrównującego gola Robert Lewandowski strzelił dopiero w czwartej minucie doliczonego czasu.

CZYTAJ TAKŻE: Baraże o mundial 2022. Czy Rosja to najlepszy rywal dla Polski? 

Każdy kto to pamięta i wie, jak bohatersko postawili się Szkoci zespołowi Anglii podczas ostatnich Mistrzostw Europy, ten wie, że ta pozornie słaba drużyna jest zagrać mecz, w którym nie sposób jej pokonać. A warto pamiętać, że biało-czerwoni po raz ostatni wygrali ze szkockimi piłkarzami w 1980 roku, podczas towarzyskiego meczu na Stadionie Szyca w Poznaniu. Było wtedy 1-0.

Mało tego, w walce barażowej o Euro 2020 ekipa szkocka teoretycznie nie miała większych szans, a jednak po twardych meczach i dwóch remisach 0-0 eliminowała rzutami karnymi i Izrael, i Serbię. Słowem, trzeba na nich uważać.

Wszystkie skróty Ligi Mistrzów online w Interia Sport - ZOBACZ!

Zwłaszcza, że po powrocie na Mistrzostwa Europy po ćwierćwieczu przerwy teraz Szkoci chcą wrócić po równie długiej banicji na mundial. Na turniej, na którym grali niegdyś równie często jak Polacy.

Interia Sport - Gramy Dalej prosto z gali rozdania Złotej Piłki - SPRAWDŹ!

Kto zdobędzie "Złotą piłkę" - SPRAWDŹ!

Polska w barażach. Kiedy losowanie?

Losowanie sześciu barażowych półfinałów o MŚ 2022 odbędzie się w piątek 26 listopada o godz. 17 w Zurychu. 

Numer półfinału barażu o MŚ 2022, w którym dane drużyny będą grały, automatycznie łączy z potencjalnych rywalem w finale (i wyznacza gospodarza). W trzech finałach zmierzą się bowiem:

  • zwycięzca półfinału nr 1 vs zwycięzca półfinału nr 2,
  • zwycięzca półfinału nr 3 vs zwycięzca półfinału nr 4,
  • zwycięzca półfinału nr 5 vs zwycięzca półfinału nr 6.

Gospodarzami finałów będą więc zwycięzcy półfinałów nr 1, 3 i 5.

Baraże o MŚ 2022. Kiedy odbędą się półfinały i finały? Terminarz

Baraże odbędą się w marcu 2022 roku. Półfinały w czwartek 24 marca i piątek 25 marca, a finały w poniedziałek 28 marca i wtorek 29 marca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje